Zeytinin Anavatanı Şanlıurfa! - Baklava - İstanbul Baklava Siparişi, Tepsi Baklava
Zeytinin Anavatanı Şanlıurfa!

Gerek sofralarda gerek sanayi ürünü olarak Türkiye’de çok önemli bir konumda bulunan zeytin Şanlıurfa’daki tarım çalışmalarının büyük bir bölümünü kaplıyor. Şanlıurfa’nın kurak iklimine uyum sağlayan zeytin, Urfa’nın sürdürülebilir tarımına önemli ölçüde katkı sağlıyor. 

Orman ağacı statüsündeki zeytin ağaçları Şanlıurfa’yı yeşillendirirken en lezzetli yağlar, hem bölge halkına hem de Türkiye’ye ulaşıyor. Urfa’daki zeytin ağaçları, hem bölge ekonomisine hem de istihdam oranlarına çok olumlu etkilerle geri dönüş sağlıyor. 

Şanlıurfalı Mustafa Usluer, İstanbul’da yıllar önce başladığı serüveninde bugün Urfa’nın zeytinyağı ve fıstığının da lezzetiyle USBA Baklava çatısı altında, olarak pek çok kişinin bu lezzetleri tatmasını sağlıyor. 

Ürünlerinde kendi yöresinden malzemeleri kullanan Mustafa Usluer, Şanlıurfa’nın Türkiye için önemli lezzetlerini bir araya getirerek birbirinden güzel tatlılar hazırlıyor

Zeytinyağının lezzetinin yanı sıra besin değeri de yüksek bir besin olduğu ve pek çok faydası bulunduğu da aşikar. İşte anavatanı Urfa olan zeytinyağının faydaları…

  • Cilt, saç ve sindirim sistemi sağlığına ayrı ayrı faydaları vardır. Cildin kimyasal yapısı ve pH değerleri ile uyumlu olduğu için, hiçbir tahrişe neden olmaz. Cildi besler, doğal olarak nemlendirir ve yaşlanma etkilerini azaltır. Bir avokadoyu püre haline getirip zeytinyağı ile karıştırarak, son derece etkili ve doğal bir nemlendirici krem elde etmeniz mümkündür. Nitekim egzama tedavisinde dahi, zeytinyağı kullanılmaktadır.
  • Zeytinyağı, kuru saçların yumuşamasını ve düzleşmesini sağlar. Saç köklerini kuvvetlendirir. Bal ile birlikte karıştırarak, doğal bir saç maskesi haline getirebilirsiniz.
  • Sindirim sistemine son derece faydalıdır. Basur ve kabızlık tedavisinde kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde, bağırsakların temizlenmesine faydası olur.
  • Kan şekeri seviyelerini azaltır ve diyabete iyi gelir. Meme ve prostat kanseri riskini azalttığı, bilimsel çalışmalar ile ispatlanmıştır. Aynı zamanda kolesterol seviyelerini düşürdüğü de bilinmektedir.
  • Bordeaux Üniversitesi tarafından 5 yıl boyunca sürdürülen bir araştırmada, 65 yaş üstü kişilerde felç geçirme riskini önemli ölçüde azalttığı ortaya çıkmıştır. Felç riski, zeytinyağı tüketen kişilerde %41 oranında daha azdır.
  • Doymuş yağ oranının düşük olması nedeniyle, kilo vermeye yardımcı olur.
  • Sabahları aç karna içilen bir yemek kaşığı zeytinyağı, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının önüne geçer.
  • Yüksek oranda A ve E vitaminleri içerir, safra söktürücü etkisi vardır.
İnstagram
bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın !