Türkiye’nin En Kalitelisi “Birecik Fıstığı” - Baklava - İstanbul Baklava Siparişi, Tepsi Baklava
Türkiye’nin En Kalitelisi “Birecik Fıstığı”

Türkiye’nin en kaliteli fıstığı Şanlıurfa Birecik’te yetişiyor. Birecik’in ana geçim kaynağı tarım olup toplam tarım alanının %64,6’sında fıstık üretimi yapılıyor. Türkiye genelinde bakıldığında ise fıstığın %12.9’u yani yaklaşık 7’de 1’i Şanlıurfa Birecik’te üretiliyor. 

Türkiye’deki toplam fıstık üretiminin önemli bir bölümünü Şanlıurfa karşılarken toplam oranın yüzde 47’si, Birecik ilçesinden karşılanıyor. Büyük üretici konumunda bulunan Birecik, yörenin önemli sembollerinin başında geliyor. 

Pek çok faydası bulunan Birecik fıstığının lezzeti, diğer yörelerde  yetişen fıstıkların lezzetinden çok daha ileri seviyededir. Toprağın özellikleri nedeniyle de 2-3 kilogram olan ağaç başı ortalama verim, Urfa’da 4 kilogramı buluyor. Baklavada da çerezlik tüketimde de tüccarların öncelikli tercihi Urfa fıstığı oluyor. 

USBA Baklava’nın sahibi olan Şanlıurfalı Mustafa Usluer de memleketinden aldığı fıstıklarla yıllardır en iyi baklavaları yapmaya devam ediyor. Urfa fıstığının lezzetini kendi elinin lezzetiyle birleştiren Usluer, tadına doyum olmayan baklavalarıyla yıllardır süregelen büyük bir üne sahip…

Urfa Fıstığının Faydaları

  • Kalorisi bakımından yüksek, faydaları bakımından verimli olan Urfa fıstığı zengin bir mineral ve vitamin deposuna sahiptir. A, C, D vitaminlerine sahip olan ve demir, magnezyum, kalsiyum minerallerini içeren Urfa fıstığının faydaları libidodan hastalıklara değin geniş bir alanı kapsar.
  • İçinde bulunan kalori miktarı gereği enerji vericidir ve yorgunluğa da iyi geldiği bilinir.
  • Hücrelerimize zarar vermeyi, kanseri ve kalp rahatsızlıklarını önleyen antioksidan maddesini içerir.
  • Protein ve fosfor oranları sığır etine ve bazı meyvelere kıyasla daha fazladır.
  • Kan şekerinin yükselmesini önleyici özellikleri olduğundan kan şekerine yakalananlar için de tavsiye edilir.
  • Öğrencilerin ders çalışma ve türlü işlemsel faaliyetlerine yardımcı olması bakımından zihin açıcı olduğu bilinir.
  • İçinde bulunan lifler sayesinde sindirim sisteminin de dostudur.
  • Günlük yağ oranını karşılamak için bir günde ortalama on adet Urfa fıstığı tüketmek yeterlidir.
  • Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğe iyi geldiği gibi enerji verici olması cinsel hayata da katkı sağlar.
  • Urfa fıstığının faydaları cilt bakımında da öne çıkar. Cildimizin kuruluğunu önler, bizi UV ışınlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Urfa Birecik fıstığının faydaları genel olarak bu şekildedir. Ancak hatırlatmak gerek ki yararlarını görmek için düzenli ve yeterli miktarda tüketmek gerekir.

İnstagram
bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeyi unutmayın !