%100 Tereyağlı İri Fındıklı Top Kadayıf Nasıl Yapılır?

Kadayıf uzun yıllardır; görünümü, kolay pişirilmesi ve hafif tatlılar yapmaya elverişli olması sebebiyle tercih edilmektedir. Şerbetli tatlılar içerisinde de sıklıkla tercih edilen kadayıftan tatlı yapmak son derece kolaydır. Kadayıf ile %100 tereyağlı iri fındıklı top kadayıf tatlısı yapabilir; bayramlarda ve özel günlerinizde misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Top Kadayıf- Tereyağlı İri Fındıklı Top Kadayıf Usba Baklava İstanbul,

Top Kadayıf- Tereyağlı İri Fındıklı Kadayıf Usba Baklava İstanbul,

%100 Tereyağlı İri Fındıklı Top Kadayıf Yapılışı

%100 tereyağlı iri fındıklı kadayıf için gerekli malzemeler; 500 gram tel kadayıf, 350 gram tereyağıdır. İçi için 1 su bardağı fındık gereklidir. Üzeri için ise; çekilmiş fındık, Hindistan cevizi ve kaymak gereklidir. Sunum sırasında üzerine koyulmak istenenlere göre bu malzemeler değişebilir.

Şerbeti için gereken malzemeler; 3,5 su bardağı su, 3,5 su bardağı şeker, çeyrek dilim limon suyudur.

Yapılışı: El yordamıyla tel tel yapılan kadayıflar eritilmiş tereyağı ile güzelce harmanlanır. Avuç içine bir miktar bu kadayıf parçası alınır, ortasına fındık koyularak top haline getirilir. Ve tabanı yağlanan pişirme tepsisine koyulur. Bu işleme tüm tepsi dolana kadar devam edilir. Sık sık dizilerek pişirme tepsisine koyulan %100 tereyağlı top kadayıf önceden ısıtılmış 180 derece fırında altı ve üstü kızarana kadar pişirilir. Pişirme süresi yaklaşık olarak 20-25 dakika sürmektedir. Bu sürede tatlının üzerine dökülecek şerbeti hazırlanır. Bir tencere içerisine tatlının şerbeti için gereken su ve şeker koyularak karıştırılır. Ocağa koyularak, kaynamasına yakın bir vakitte çeyrek limon suyu eklenir. Kaynadıktan sonra koyulaşmadan altı kapatılır. Fırından çıkarılan %100 tereyağlı iri fındıklı top kadayıf ilk sıcaklığını attıktan sonra sıcağa yakın ılıklıktaki şerbet üzerine dökülür. Şerbetini çeken kadayıf servise hazır demektir. Üzerine çekilmiş fındık, Hindistan cevizi ya da kaymak eklenerek bayramlarda ve özel günlerde kolaylıkla servis edilebilir.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.