Tereyağlı Fıstıklı Dilber Dudağı Nasıl Yapılır

Fıstıklı Dilber dudağı; az bir malzemeyle kolaylıkla yapılan şerbetli bir tatlıdır. Güzel görünümü sebebiyle bayramlarda ve özel günlerde sıklıkla tercih edilir.

Fıstıklı Dilber Dudağı- Tereyağlı Fıstıklı Dilber Dudağı, Usba Baklava İstanbul

Fıstıklı Dilber Dudağı- Tereyağlı Fıstıklı Dilber Dudağı, Usba Baklava İstanbul

Tereyağlı Fıstıklı Dilber Dudağı Tarifi

Hamuru için gereken malzemeler; 1 su bardağı yoğurt, 2 yumurta, 1 yemek kaşığı sirke, yarım paket kabartma tozu, 1 çay kaşığı tuz, 5 su bardağı un ve 250 gram tereyağıdır. Arasına koymak için 1 su bardağı çekilmiş Antep fıstığı gereklidir. Bu miktar isteğe bağlı olarak artırılabilir. Hamurları açarken kullanmak için 2 su bardağı nişasta ununa ihtiyaç vardır.

Şerbeti için gereken malzemeler ise; 3 su bardağı şeker, 3 su bardağı su ve 1 çorba kaşığı limon suyudur.

Yapılışı; Tereyağlı fıstıklı dilber dudağı yapmaya hamuru hazırlanarak başlanabilir. Un ve kabartma tozu haricindeki malzemeler derin bir kaba koyularak karıştırılır. Un ve kabartma tozu elenerek bir arada azar azar eklenir. Yumuşak bir hamur elde edinceye kadar yoğurulur. Elde edilen hamur yirmi dört eşit parçaya ayrılarak dinlenmeye bırakılır. Bir saat kadar dinlenen hamurlardan yarısı nişasta serpilen bir tezgah üzerinde tatlı tabağı büyüklüğünde açılır. Aralarına nişasta serpilerek üst üste dizilir. On iki kat olduktan sonra bir merdane yardımıyla incecik bir yufka olacak şekilde açılır. Yuvarlak bir kalıp ya da çay bardağı yardımıyla yufka üzerinde daireler yapılır. Dairelerin orta kısmına istenilen miktarda fıstık koyulur. Daha sonra yarım daire olacak şekilde katlanır. Kalan dairelere de aynı işlem uygulanarak tabanı yağlanmış pişirme tepsisi üzerine dizilir. Tepsinin tamamı dolduktan sonra kalan tereyağı bir fırça yardımıyla yarım dairelerin üzerine sürülür. Önceden ısıtılan 180 derece fırında pembeleşinceye kadar pişirilir. Piştikten sonra üzerine şerbeti dökülür. Şerbetini çeken fıstıklı dilber tatlısı servis edilmeye hazırdır.

Benzer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.