%100 Tereyağlı Fıstıklı Baklava Nasıl Yapılır?

Tereyağlı Fıstıklı baklava, ağzının tadını bilenlerin vazgeçilmezi niteliğinde olan bir baklavadır. Özellikle sadece tereyağı ile yapılması baklavanın lezzetinin daha da derinleşmesine yardımcı oluyor. Geçmişten günümüze kadar uzun yıllardır süre gelen baklava lezzeti her ülke tarafından çok beğeniliyor. Özellikle çok beğenilenler arasında fıstıklı baklava da yerini alıyor.

 Tereyağlı Fıstıklı Baklava- %100 Tereyağlı Fıstıklı Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Tereyağlı Fıstıklı Baklava- %100 Tereyağlı Fıstıklı Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Tereyağlı Fıstıklı Baklava Tarifi

Fıstıklı baklava için öncelikle hamur miktarı 660 gr şeklinde olmalıdır. Bol fıstıklı olması için 310 gr gram fıstık gerekiyor. Şerbeti 1 kg olmalı ve aynı zamanda tereyağı da eritilmiş olarak 2 kepçe şeklinde yeterli olacaktır. Baklavanın hamurunun iyi bir şekilde ve incecik açılmış olması baklavayı daha lezzetli hale getirir. Püf noktalarından biri baklavanın incecik açılmış olmasıdır.

Yapılışı; baklava hamuru için kullanılacak olan malzemeler bir araya getirilir ve karıştırılır. Hamur kulak memesi kıvamına geldikten sonra dinlenmeye bırakılır. Dinlenen hamur 11 eşit parçaya bölünür ve bu parçalar nişasta yardımıyla açılabilir. Açıldıktan sonra tepsi boyutuna getirilir. Fırın tepsinin tabanı tereyağı ile yağlanır. Bunun üzerine açılan yufkalar sırayla konulur ve araları tereyağı ile yağlanır. Yufkaların ortasına fıstık konulur ve üste katlar da aynı şekilde konulmaya devam edilir.

Baklava yapımında yufkanın ince olması baklavanın daha çıtır çıtır olmasını sağlar. Tepsiye güzel bir şekilde döşenen yufkalar kareler halinde bıçak yardımıyla kesilir ve üzerlerine tereyağı gezdirilir. Bu işlemler sonrasında tepsi fırına verilir. Fırın 175 dereceye ayarlanır ve 30 dakika beklenir. Baklava piştikten sonra ılık olan şerbet baklavaya eklenir ve hamurun şerbeti çekmesi beklenir. En az iki saat içerisinde şerbetini çeken baklava servise hazır hale gelir. İsterseniz üzeri için de fıstıkla süsleme yapabilirsiniz.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.