Tereyağlı Fındıklı Tahinli Baklava

Tahin besleyici olması sebebiyle tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Özellikle kış aylarında pekmezle tahin karıştırılarak, üşümelerin önüne geçilebilir. Tahinin bir diğer kullanıldığı yer de baklavalardır. %100 fındıklı tahinli baklava pek çok kişi tarafından sevilmektedir.

Fındıklı Tahinli Baklava- Tereyağlı Fındıklı Tahinli Baklava, Usba Baklava

Fındıklı Tahinli Baklava- Tereyağlı Fındıklı Tahinli Baklava, Usba Baklava

Fındıklı Tahinli Baklava Malzemeleri:

12 adet baklavalık yufka

100 gram oda sıcaklığında eritilmiş tereyağı

3-4 çorba kaşığı tahin (kişilerin isteğine göre miktarı değişebilir.)

2 bardak dövülmüş fındık (İsteğe göre miktarı artırılabilir.)

1 su bardağı toz şeker

 

Yapılışı:

Bir yufka sofraya serilir. Üzerine tereyağı ve tahin sürülür. Bazı müşteriler baklavanın tatlı olmasını isterken, bazı müşteriler tahin tadının hissedilmesini istediği için çok şekerli olmasını istemez. Bu nedenle serilen yufka üzerine isteğe bağlı olarak şeker eklenir.  1-2 kaşık kadar da fındık serpilir.

Daha sonra bu yufkanın üzerine başka bir yufka koyularak aynı işlem tekrarlanır.   2 kat yapıldıktan sonra dar kenarlarından sıkıca sarılır, rulo haline getirilir ve pişirme tepsisine koyulur. Diğer yufkalar da aynı şekilde 2 kat yapılarak sarılır. Pişirme tepsisine yan yana dizilir. Baklavanın daha parlak gözükmesi için kalan tereyağından ruloların üzerine sürülür. Bu aşamadan sonra isteğe bağlı olarak rulolar dilimlenir. Sıralı ruloların bulunduğu pişirme tepsisi önceden ısıtılan 180 derece fırına koyulur. 25 dakika kadar bir süre sonunda rulolar beyaz ve pembe arasında bir renk alınca fırın kapatılır.

  • Fındıklı tahinli baklava yapılışında en önemli nokta baklavalık yufkaların hava ile temas ettirilmemesidir. Hava ile temas eden yufkalar kuruyarak işe yaramaz hale gelir. Bu yufkaların sarılması zordur çünkü sararken yırtılır ve parçalanır.
  • Fındıklı tahinli baklavanın yapılışı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tahinin akışkanlığıdır. Bazı tahinlerin yağı altta kalır, bu nedenle kullanmadan önce karıştırılması gerekir.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.