%100 Tereyağlı Bülbül Yuvası Tatlısı Nasıl Yapılır?

Şerbetli tatlıların klasiklerinden kabul edilen bülbül yuvası, orta kısmı boş kenarları büzgülü çıtır bir tatlıdır. Çekilmiş ceviz, fındık ya da Antep fıstığı ile süslenebilen bu tatlının yapımı kırk dakika kadar sürmektedir.

Bülbül Yuvası- Tereyağlı Bülbül Yuvası Tatlısı Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Bülbül Yuvası- Tereyağlı Bülbül Yuvası Tatlısı Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

 

%100 Tereyağlı Bülbül Yuvası Tarifi

Hamuru için gerekli malzemeler; 2 yumurta, ¼ çay kaşığı tuz, 4 yemek kaşığı süt, 3 tatlı kaşığı yoğurt, 3 yemek kaşığı tereyağı, yarım su bardağı su, 2 yemek kaşığı elma sirkesi, 5-6 su bardağı un, 1 yemek kaşığı mısır nişastadır.

Üzeri için; Yarım su bardağı ayçiçek yağı, 3 yemek kaşığı tereyağı, 1 su bardağı çekilmiş fındık

Şerbeti için; 3,5 su bardağı toz şeker, 3,5 su bardağı su gereklidir.

Yapılışı; Un hariç hamuru için gerekli malzemeler karıştırılır. Eleyerek azar azar un eklenir. Hamurun gevrek olması için mısır nişastası da eklenerek hamur hazırlanır. Hamur 12 eşit bezeye ayrılarak oda sıcaklığında 3-4 saat kadar dinlendirilmeye bırakılır. O sırada tatlının şerbeti hazırlanarak soğumaya bırakılır.

Dinlenen hamur bezelerinden bir tanesi alınarak, nişasta serpilmiş zemin üzerinde ince yufka haline gelmesi için açılır. Daha sonra dört eşit parçaya ayrılır. Geniş kenarından başlayarak bir oklavaya sarılır. İki kenarından büzülerek oklavanın ortasına doğru toplanır ve oklava içinden çekilir. Bu hamur, bastırmadan tabanı yağlanmış pişirme tepsisine koyulur ve kendi etrafında döndürülerek son şeklini alması sağlanır. Aynı işlem pişirme tepsisi dolana kadar diğer hamur parçalarına da uygulanır. Üzeri için gerekli olan Ayçiçek yağı ve tereyağı karışımı kısık ateşte eritildikten sonra tatlıya parlaklık katması amacıyla tepsinin üzerine dökülür. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20-25 dakika kadar altı ve üstü kızarana kadar pişirilir ve soğumaya bırakılır. Fırından çıktığı ilk sıcaklığını atan %100 tereyağlı bülbül yuvası üzerine ılık şerbet gezdirilir. Orta ve kenar kısımlarına çekilmiş fındık dökülerek servise hazır hale getirilir.

Diğer tarife buradan ulaşabilirsiniz. 

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.