Süleymaniye Camii’nin Nefes Kesen Sırları

 

Günümüzde ki ihtişam ve gizemini halen daha koruyan Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı İmparatorluğun gücünü ve görkemini gözler önüne sermek adına inşa ettirildi. Camii ve külliyesi toplamda 7 senede bitirildi. Fakat 7 yıl süren bu yapı Kanuni’nin canını bir hayli sıkmıştı. Mimar Sinan’ın yapıyı 7 senedir neden bitiremediğini anlayamıyordu. Uzun süredir yapımı bitmeyen Camii içinde dedikodular bitmek bilmiyordu.
Kanuni gidişatı kendi gözleriyle görebilmek adına bir ikindi vakti Süleymaniye’ye gitti. Fevkalade yapının içine girdiğinde Mimar Sinan tam da söylentilerdeki gibi caminin ortasında oturmuş nargilesini tüttürmekte olduğunu gördü.

Sultan gördüklerine inanamadı. Tok sesiyle ve bütün haşmetiyle ”Bu ne iştir Mimarbaşı?” diye haykırdı. Oysa Mimar Sinan’ın içtiği nargilede tömbeki yoktu. İçtiği sadece suydu.

Usta Mimar Sinan, nargilenin çıkardığı fokurtuları dinleyerek caminin akustiğini ölçmeye ve anlamaya çalışıyordu. Mihraptaki imamın sesini, aynı oranda bütün camiye nasıl ulaştıracağını hesaplıyordu.

Bu hesaplamayı yapabilmek için Anadolu’nun değişik köşelerinden 65 tane dev turşu küpü getirtti. Bu küpleri içleri boş, ağızları dışarıya gelecek bir şekilde kubbenin eteklerine dizdirtti.

Mimar Sinan amacına nihayet ulaşmıştı. Mimarbaşı Sesi, yüzlerce metrekarelik alanda kusursuz bir şekilde her köşesine ulaştırmayı başarmıştı. Kanuni Sultan Süleyman’da, Sinan’ın niyetini anlamış, ustasını hemen bağışlamıştı.

Mimar Sinan bu ihtişamlı yapının içeresine birde hava koridoru inşa etti. Elektriğin henüz icat edilmediği o yıllarda 275 kandil ile Camii aydınlatılmaktaydı. Mimar Sinan, bu kandillerden çıkan isin camiye zarar vermemesi ve cemaati rahatsız etmemesi adına orta kapının üzerine küçük bir odacık yaptırdı. Bu küçük odanın içine kandillerden çıkan isler için bir nem sistemi kurdu. Bu sistem sayesinde dönemin el kaliteli mürekkebi üretildi.


Süleymaniye Cami’sinin duvarlarını ihtişamla süsleyen bütün kalem işleri, süslemeler camii kandillerinden çıkan is ile üretilmiş harika bir zekâ eseridir.

Son bir şifre daha var. Kandillerden çıkan isleri toplamak için yapılan küçük oyuklarla ilgili muntazam bir detay daha. Dışarıya çıkıp o küçük oyuklardan içeriye baktığınızda, bir oyuktan Allah yazsını öteki oyuktan ise Muhammed yazısını bulunduran dev levhalar görürsünüz.

Ayrıca Süleymaniye’nin hangi köşesini, hangi duvarını, hangi açısını ölçerseniz ölçün, sayısal olarak karşınıza Allah kelimesinin ve katlarının çıktığını göreceksiniz.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.