Şöbiyet Nasıl Yapılır?

Damak zevkine düşkün olanların tatlısı olan şöbiyet tatlısı lezzet bakımından son derece güzel bir tatlıdır. Hemen herkes tarafından beğenilerek tüketilen şöbiyeti tatlısını evde yapmak için önemli püf noktaları bilmeniz gerekiyor. Kaç kişi için hazırlanacağı, tepsinin büyüklüğü gibi konuları da dikkate alarak gereken özeni göstermeniz son derece önemli olacaktır. Malzemelerinizi hazırladıktan sonra tatlınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Şöbiyet- Şöbiyet Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul, tepsi baklava, cevizli baklava

Şöbiyet- Şöbiyet Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul, tepsi baklava, cevizli baklava

Şöbiyet Tatlısında Kullanılan Malzemeler ve Tarifi

Şöbiyet tatlısında baklavalık yufkaları kullanmanız tatlıyı daha rahat bir şekilde hazırlamanıza yardımcı olacaktır. Bu tatlıyı yapabilmek için 28 tane baklavalık yufkanız olması gerekiyor. 3 yemek kaşığı kadar irmik, 1.5 su bardağı süt, 200 gram kadar tereyağı, bir çay bardağı sıvı yağ, bir su bardağı kırılmış ceviz size gereken malzemelerdir. Aynı zamanda şerbeti için de 3 su bardağı kadar su, 2.5 su bardağı kadar şeker, bir tatlı kaşığı kadar da limon suyuna ihtiyacınız var.

Tatlıyı hazırlamaya başlamadan önce şerbeti ocağa koyun ve kaynamaya bırakın. Hazırlanan şerbetin biraz kıvamlı olmasına özen gösterin. Yufkalardan birini alın ve tezgah üzerine serin, üzerine eritilmiş olan tereyağından sürün. Daha sonra üzerine diğer yufkayı serin ve tekrar tereyağından sürün. Tüm baklavalık yufkalar bittikten sonra baklavalık yufkaları bıçak ile kare şeklinde kesin ve aralarına muhallebili harçtan birer yemek kaşığı ekleyin. Üzerine ceviz serpin ve üçgen şeklin de kapatın. Önceden ısıttığınız fırında kızarana kadar pişirin. Soğuyan şerbeti sıcak şöbiyetin üzerine dökün ve şerbeti çekince de ceviz serperek servisi yapın. Burada dikkat edilmesi gereken püf nokta tatlıya ekleyeceğiniz şerbetin diğer tatlılarda olduğundan biraz daha kıvamlı olmasıdır. Aynı zamanda şerbetin soğumuş olmasına ve tatlının da sıcak olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Diğer tarife buradan ulaşabilirsiniz. 

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.