Şeker Pancarı Ne Zaman Dikilir? Nerelerde Yetişir?

 

Ülkemizde çok fazla üretilen şeker pancarı, ıspanakgiller ailesine üyedir. 2 senelik bir nebat olma özelliği taşır. Şeker pancarını, don riskinin atlatıldığı bir zamanda yapmak gerekir. Şayet bu riskin atlatıldığı erken bir zamanda ekim yapılırsa büyüme süresi uzar ve buna bağlı olarak da yararı çoğalır. Ancak şayet ekme süre geciktirilirse de yetişme süresi daha da kısalır. Bu da olgunlaşmanın sağlanamamasına ve yarar alınamamasına neden olur. . Bu cins vaziyetler şeker pancarı nebatının hastalıklara ve böceklere olan mukavemetinin eksilmesine neden olur. Ülkemizde şeker pancarı ne zaman ekilir sualine verilebilecek tek bir yanıt yoktur. Zira ekim zamanı bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Deniz bu havayı görülen yerlerde yetiştirilecekse şubat aynın ortalarında dikilebilirken iç Anadolu bölgelerinde mart sonu ya da nisan ortalarında dikim yapılabilir. Doğuya doğru gidildikçe de ekim zamanı ilerler. Doğu Anadolu’da şeker pancarı dikilecekse nisan sonu en uygun zamandır. Aynı zamanda yağışlar da ekim zamanlarını etkileyen bir unsurdur.
Türkiye’de şeker pancarı dikimi genellikle nisan ayında yapılır. Birinci yılında toprağın altında kök gövdesi oluşur ve toprağın üzerinde yaprakları oluşmaya başlar. İkinci yılda ise tohum bağlar ve de çiçek açmaya başlar. Şeker pancarının kökü besinleri depolar. İçeriğinde sayısız vitamin bulunan şeker pancarı insan sağlığı açısından da oldukça yararlı bir bitkidir. Çata atılan şeker, şeker pancarından üretilmektedir. Şeker pancarından üretilen şekerler çok daha kaliteli bir özelliğe sahiptir. Şeker pancarının gelişim süreci ilkbahar ayında sıcaklığın en az 7 derece olduğu zamanlarda başlar ve sonbahar ayında sıcaklığın 5 dereceye düşmesi ile de sona erer.
Şeker pancarı dikilmeden önce toprak hazırlığı yapmak son derece önemlidir. Tohum yatağının derinliğine, tohumun üstündeki toprağın kalınlığına, toprak yapısına dikkat etmekte fayda vardır. Bu tür unsurlar şeker pancarının kalitesini ve de verimini doğrudan etkiler. İlkbaharda toprağı tohum yatağı haline getirme çalışmalar başlamalıdır. Bunun için tohum yatağını bitki artıkları, kesek ve taşlardan arındırmak gereklidir. Ağır tavda ise kesinlikle bu hazırlık ve gübre ya da ilaçlama işlemleri yapılmamalıdır. İlkbahar ayında tohum yatağı hazırlığı sırasında azot içeren gübrenin yarısından fazlası atılmalıdır. Ekim öncesinde işlem sayısı çok fazla olmamalıdır ki toprak fazla çiğnenmesin. En ideal tohum yatağı hazırlama işlemleri homojen ve ince yapıda, havalanabilir ve gevşek toprak hazırlamaktan geçer. Tüm işlemlerden sonra ise toprak şeker pancarı tohum ekme işlemine hazırlanmış olur.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.