Osmanlı Zamanında Bayramlar Nasıldı?

Osmanlı döneminde bayramlar her zaman büyük bir coşkuyla beklenir ve kutlanırdı. O dönemde elinde avucunda olan, ihtiyaç sahiplerine destek çıkar ve bayram coşkusunu hep birlikte yaşarlardı. Şimdiler de ise modern hayatının getirileriyle her şey tek tek değişmiş durumda. Hele ki büyük şehirlerde gelenekler unutulmaya mahkûm kalmış gibi gözüküyor.

On Beş Gün Önce Başlıyordu

Osmanlı döneminde Ramazan Bayramına “Iyd-i Said-i Fıtr” denilirdi. Bayram gelmeden yaklaşık on beş gün önce bayram hazırlıklarına başlanırdı.

Kıyafetler Dikilirdi

Haliyle o dönemde şimdiki gibi hazır giyim yoktu. O nedenle ya bireyler kendi kıyafetlerini kendileri dikmeye başlar ya da mahallelerdeki terzilere istedikleri kıyafetleri diktirirlerdi.

Çocuklar Sevindirilirdi

Maddi durumları nedeniyle çocuklarına kıyafet diktiremeyecek aileler içinse güzel bir adet vardı. Durumu iyi olanlar, kendi çocuklarının yanı sıra başka çocuklara da bayramlık diktirirdi. Böylece Çocuklar sevindirilirdi.

Top Atışları

Arife günü ikindinden itibaren hem Ramazan hem de Kurban bayramının son gününe kadar top atışları yapılırdı. Toplar genellikle tersaneden ateşlenirdi.

Çalışanlara Hediye Dağıtılırdı

Sarayda bayram kutlamaları sabah namazıyla başlardı. Sabah namazının ardından bayramlaşmalar başlar, ardından bayram namazı kılınırdı. Bayram namazının ardındansa saray çalışanlarına hediyeler dağıtılır böylece paylaşma duygusu herkes tarafından tadılmış olurdu.

Panayır Kurulurdu

Bayram günleri Sultanahmet Meydanı’nda panayır kurulurdu. Halk bu panayır sayesinde Padişahı uzaktan da olsa görme şansını buluyordu. Panayırda; oyuncakçılar, şerbetçiler, yiyecek tezgâhları bulunmaktaydı. Panayırda herkesin pişen yemeklerden yiyebilmesi için maddi durumu iyi olanlar söz konusu ürünlerin paralarını kendi ceplerinden karşılardı.

Kalabalık Kahvaltılar

Bayram namazının ardından herkes bayramlaşır ve kalabalık aile kahvaltıları yapılırdı.

Önce Şeker Sonra Kahve

Misafir ziyaretlerinde, ev sahibi konuğuna önce şeker ardından da sade kahve ikram ederdi.

Kıymet Sırası

Bayramlaşmak için yapılan ziyaretlerde ise ev sahibinin aileye yakınlığı önemliydi. Çünkü ziyaretler, kıymet sırasına göre planlanıyordu.

Tebrikler Kabul Edilirdi

Bayramın ikinci günü Padişah, Gülhane Köşkü’ne giderdi. Padişah ve devlet adamları burada toplanır ve bayram tebriklerini kabul ederdi.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.