MUTFAKTA HİJYEN?

MUTFAKTA HİJYEN?
Mutfak hijyeninde öncelikli konu kişinin kendini muhafaza edebilmesidir. Hele ki uzun saçlara sahip kişilerin mutfak hijyeni açısından burada geçirdiği vakit süresince başında bone yada eşarp kullanması gerekecektir.
Ayrı olarak elinde rastgele bir yara veyahut net var ise bunların yara bandıyla kapalı olmasına önem verilmelidir. Zira eldeki herhangi bir kesik enfeksiyon kapmışsa gıda sıhhati açısından mutfaktan uzak durulması önerilir.
Bunun yanı sıra mutfak hijyeninde kullanılacak alet, ekipman veya benzeri malzemeler ve aletlerin tamamiyle temiz olması gerekir. Her kullanış sonrası derinlemesine yıkanarak kalıntı ve artıklarından temizlenen malzemeler temiz bir mutfak sağlayacaktır.
Bulaşık süngerlerinin sık kullanımı çoğu kez temizliğinin ihmaline sebep olmaktadır. Hele ki bulaşık süngerlerinin temizliği atlanıldı mı üzerinde oluşabilecek bakterilerin sayısı çok kısa bir müddette milyonlarca sayıya erişebilecektir.
Mutfak hijyeni dahilinde bir diğer konu güvenli bir şekilde gıda hazırlayabilmektir. Başka bir deyişle yemek hazırlamaya koyulmadan önce şayet ki çiğ ete ya da tavuğa dokunulduysa ellerin en az 20 saniye kadar sıcak su ve sabunla yıkanması gerekecektir.
Burada çiğ et ya da tavuk hazırlanışında kullanılan bıçakların da kullanım sonrası doğru bir şekilde dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bunun için bilhassa kaynar suda bekletilmesi önerilir. Bunların değişik farklı kaplarda temiz bir şekilde muhafaza edilmesi de gıdaların sıhhatli koşullar altında tutulmasına imkan sağlayacaktır.
Mutfakta ağırlıklı olarak kağıt havlu kullanımının seçenek edilmesi hijyen açısından önerilir. Tek kullanımlık bez ya da havlular daimi el altındaki bezlere göre daha hijyenik ve sıhhatli olacaktır. Zira uzun müddet kullanılan bezler bakteri imalatına daha açık olacaktır.
Mutfak hijyeninde çıkmaz lekeler, inatçı yağ kalıntıları ve benzeri tüm zor lekeler için çamaşır suyu kullanılması önerilir. Çok fazla kullanmak içeride ağır bir kokuya kapı aralayabileceğinden dozunun yeterli ayarlanması gerekecektir. Şayet ki lekeler daha küçük ve kolay ise bunun için natürel bir metot olan sirkelerin kullanımı daha çok önerilmektedir.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.