Kadayıf Sarma Nasıl Yapılır?

Şerbetli tatlılara oranla oldukça kolay bir şekilde hazırlanan kadayıf sarma, içerisinde kadayıf olmasından dolayı da son derece hafif bir tatlıdır. Misafiriniz gelecekse pratik bir şekilde yapabileceğiniz sunumu ve lezzeti ile dikkatleri çeken bir tatlıdır.

Hem bayramlarda hem de özel günlerde rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Dışının çıtır çıtır olması ve içinin de yumuşacık olması lezzetini iki katına çıkarıyor. Bol cevizli olarak yapılması ve tercih edilmesi tavsiye edilir. Çok fazla malzemesi olmayan bu tatlının pişme ve servise sunma süresi de kısadır.

Kadayıf Sarma Nasıl yapılır? Kadayıf Sarma, Usba Baklava İstanbul

Kadayıf Sarma Nasıl yapılır? Kadayıf Sarma, Usba Baklava İstanbul

Kadayıf Sarma Tarifi ve Malzemeleri

Kadayıf sarma, dışı yufka içi kadayıf olmasından dolayı 8 adet baklavalık yufka ve 400 gr da kadayıf içerir. Aynı zamanda eritilmiş tereyağı ve ceviz içi de kullanılmaktadır. Şerbeti de 2 kepçe şeklinde ayarlanır. Kıvamının tutturulması biraz ustalık isteyebilir. Eritilmiş tereyağı ile kadayıf tel tel ayrılır. İki adet baklavalık yufka üst üste konularak aralarına tereyağı sürülür ve bunların üzerine kadayıf her yerine gelecek şekilde dağıtılır. Ardından ceviz yerleştirilir ve rulo haline getirilir. Bu rulo ne çok sıkı ne de çok gevşek olmalıdır. Dört adet yufka rulo haline getirilir ve 3 parmak kalınlığında kesilir.

Önceden yağlanmış olan tepsiye kesilen sarmalar yan yana yerleştirilir. Yerleştirildikten sonra üzerlerine tereyağı dökülür ve fırına verilir. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika pişirilir. İyice kızarmış olan bu ruloların üzerine soğuk şerbet dökülür ve şerbeti çekmesi beklenir. Şerbeti çektikten sonra üzerine süsleme yaparak servise hazır hale getirebilirsiniz.

Kadayıf sarma, lezzetli olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen tatlılar arasında yer alır. Baklavalara nazaran daha hafif bir tatlıdır. İçerisindeki kadayıf tatlıya ayrı bir lezzet sağlar.

Diğer tarifi buradan okuyabilirsiniz.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.