İri Fındıklı Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır?

Sütlü Nuriye şerbetli tatlılar içerisinde en hafif olanıdır. Şerbetine eklenen süt bu tatlının tadını hafifletmiştir. İncecik hamuru ve çıtır çıtır lezzetiyle tadı damağınızda kalacak bu tatlının yapımı da son derece kolaydır.

Sütlü Nuriye- İri Fındıklı Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Sütlü Nuriye- İri Fındıklı Sütlü Nuriye Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

İri Fındıklı Sütlü Nuriye Tarifi

Hamuru için malzemeler; 1 adet yumurta, ¾ su bardağı süt, 1 çay bardağı Ayçiçek yağı, 1 yemek kaşığı üzüm sirkesi, 1/5 çay kaşığı tuz, 3.5 su bardağı undur. Hamurları açmak için yarım su bardağı buğday nişastası, üzeri ve yufka araları için de 200 gram tereyağı gereklidir. İçine koymak için 2 su bardağı fındık yeterlidir.

Şerbeti için malzemeler; 2 su bardağı süt, 2 su bardağı su, 4 su bardağı toz şekerdir.

Yapılışı; 3.5 su bardağı un elenerek, derin bir karıştırma kabına alınır ve ortası havuz gibi açılır. Yumurta, süt, ayçiçek yağı, üzüm sirkesi ve tuz eklenir. Orta sertlikte bir hamur elde edilir, 30 dakika kadar buzdolabında dinlendirilir. Dinlenen hamur kırk eşit bezeye ayrılarak yuvarlanır. Nişasta serpilmiş tezgah üzerinde her bir hamur bezesi tatlı tabağı büyüklüğünde açılır. Hamurlar arasına nişasta koyularak üst üste yirmi tane gelecek şekilde dizilir. Sonra bir oklava yardımıyla ince açmaya devam edilir. Yufkaların arasına sürmek için oda sıcaklığında ya da ocakta tereyağı eritilir. İnce açılmış yirmi beze, arasına iri fındıklar ve tereyağı eklenerek üst üste açılır. Daha sonra kırk kat ince ve el açması hamurdan oluşan iri fındıklı sütlü Nuriye tatlısı keskin bir bıçak yardımıyla kesilir. Kare dilimler halinde kesilerek şekil verilen tatlının üzerine kalan tereyağı gezdirilir. Bu sayede tatlı daha parlak bir görünüme sahip olur. Daha sonra önceden ısıtılmış 180 derece fırında 25-30 dakika kadar üzeri kızarana kadar pişirilir ve soğumaya bırakılır. Bu sırada tatlının şerbeti yapılır. Sıcak olarak dökülen şerbeti çeken tatlı servise hazırdır.

Diğer baklava tarifine buradan ulaşabilirsiniz. 

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.