İri Cevizli ve Fındıklı Ev Burması Nasıl Yapılır?

Hem bayramlarda hem de özel günlerde tercih edilebilen ev burması, baklavaya benzemesi ile lezzetli ve bir tat veriyor. Baklavanın yapılışına oranla çok daha kolay hazırlanmakta olup, evde kolaylıkla yapılabilir.

Şerbetli tatlılar arasında baklavaya en çok benzeyen ve kolay bir şekilde yapılabilen ev burması, birçok yörede yapılıyor. Baklava kadar yaygın olmasa da birçok özel gün ve bayramlarda tatlı ikramı olarak ev burması servis ediliyor. Tatlı kültürümüzün oldukça geniş olması ve damak tadımızın lezzetli olması dünya mutfaklarının da dikkatini çekiyor. Birçok ülkeden turist baklava gibi lezzetlere hayran kalıyor.

İri Cevizli ve Fındıklı Ev Burması, Usba Baklava İstanbul

İri Cevizli ve Fındıklı Ev Burması, Usba Baklava İstanbul

Ev Burması Tarifi ve Malzemeleri

İri kıyım ceviz, 2 kepçe tereyağı ve 1200 gr. Şerbet ev burması için yeterli olmaktadır. Hamuru için baklava hamuru malzemeleri yeterli olur ve bu malzemeler karıştırıldıktan sonra kulak memesi kıvamına getirilir. Sonrasında hamur dinlenmeye bırakılır. Dinlenen hamur eşit parçalara bölünür ve bu parçalar ince ince yufka halinde açılır. Yufkalara ceviz ilave edilerek oklava yardımıyla yufka rulo yapılır. sonrasında bu rulo büzülür ve çok sıkıştırılmadan oklavadan çıkarılarak önceden yağlanmış tepsiye dizilir. Tepsinin tamamı dizildikten sonra bıçak ile burmalar kesilir. Üzerine erimiş tereyağı eklenir ve fırına verilir.

Önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişen burmalar çıkarılarak şerbet ilavesi yapılır. Şerbetin ılık olmasına dikkat edilmelidir. Bir süre burmanın şerbeti çekmesi beklenir. Şerbet çekildikten sonra ve soğuduktan sonra servis yapılabilir.

Hem lezzetli hem de ağızda dağılan bu tarifi ile çok beğenilmektedir. Siz de evlerinizde deneyebilir veya satın alabilirsiniz. İri cevizli ve fındıklı seçenekleri mevcuttur. Hemen denemelisiniz.

Diğer tarifi buradan okuyabilirsiniz.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.