İri Cevizli Ev Baklavası Nasıl Yapılır?

Bayramlarda ve özel günlerde daha çok tercih edilen baklavalardan özellikle ev baklavaları tercih ediliyor. Lezzet açısından daha çok beğenilen ev baklavalarının anne baklavaları tadında olması herkesin küçüklüğünde özlediği lezzeti almasını sağlıyor. İri cevizli ev baklavası kolay bir şekilde yapılması ile de tercih nedeni artabiliyor.

Bayramlarda misafirliğe gidildiğinde evde yapılan baklavaların daha çok beğenilmesi ve tercih edilmesi de bu lezzetin garantiliğini doğrular nitelikte. Daha hafif olması ve şerbetinin yakmaması lezzetini ve yenilebilirliğini artırıyor.

İri Cevizli Ev Baklavası- İri Cevizli Ev Baklavası Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

İri Cevizli Ev Baklavası- İri Cevizli Ev Baklavası Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

İri Cevizli Ev Baklavası Nasıl Yapılır?

Buradan en önemli olan ayrıntı, açılan yufkaların çok önce olmasıdır. Bu sayede yufkalar çıtır çıtır ağızda dağılır ve istenilen lezzete ulaşılmış olur. Hamur malzemeleri hazırlandıktan sonra hamur kulak memesi kıvamına getirilir ve 600 gr kullanmak yeterlidir. İçin 460 gram ceviz ve 2 kepçe tereyağı yeterli olur. Aynı zamanda 1300 gr da şerbet kullanılmalıdır. Dinlenen hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar ayrılır ve bu parçalar ince ince açılarak tepsiye yerleştirilir. Tepsinin altına öncelikle tereyağı sürülür. Yufkaların arasına da tereyağı sürülmelidir. Alt yufkaların yerleştirilmesi bittikten sonra ceviz konulur bol bol. Üzerine de yufkalar yerleştirilir.

Yufkaların tepsiye döşemesi bittikten sonra bıçak yardımıyla istenilen şekilde kesilir. Üzerine tereyağı gezdirilir. Sonrasında 180 derece fırında 25-30 dakika pişirilir. Piştikten sonra üzerine ılık şerbet eklenir. Pişen baklava şerbeti iyice çektikten sonra servis yapılabilir. Fırından çıkan sıcak baklava üzerine şerbetin gezdirilmesi şerbetin ısı ile daha iyi bir şekilde çekilmesini sağlar. Bir süre sonra tüm şerbeti çeken baklava sunum için hazır olur. İri cevizli ev baklavası mis gibi tereyağı kokması ve hafif olması ile çok beğenilmektedir. Kendine has özel lezzeti olan bu baklavayı mutlaka denemelisiniz.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.