Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

Doğal besinler arasında sağlık açısından inanılmaz faydaları olanlardan bir tanesi de hindistan cevizidir. Hindistan cevizi hint evlerinde asırlar boyunca alternatif tedavi olarak kullanılmıştır ve hala kullanılmaktadır. Sağlık açısından birçok faydası olan hindistan cevizi maalesef ülkemizde çok yaygın tüketilen meyveler arasında değildir.

Daha çok Hindistan ve o bölgede yetişen bu otantik meyvenin yüzlerce çeşidi vardır. Hindistan cevizinin dış görünüşü ve tadı yetiştiği toprağa göre değişir. Hindistan cevizinin dışı kısmı olgunlaştıkça kahverengine dönen yeşil renklidir. Hindistan cevizinin sert kabuğu altında beyaz yenilerbilir bir tabaka vardır ve bu beyaz tabakanın içerisinde de bir miktar su vardır. Hindistan cevizinin içerdiği su da aynı zamanda sağlık açısından birçok fayda sağlar, bu yüzden suyunu tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Hindistan cevizi tüketimi sağlık uzmanları tarafından her yaştan insana tavsiye edilmektedir ve gebelik döneminde de tüketilebilen besin maddelerinin arasında gösterilir.

Hindistan cevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein içermektedir. Niasin, pantotenik asit, piridoksin, riboflavin, tiamin yanında, C, E ve K vitaminleri içermektedir. Sodyum ve potasyum açısından oldukça zengin olan hindistan cevizi, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, selenyum, çinko içermektedir. Özellikle manganez ve fosfor açısından oldukça zenginidir. Bunun dışında sağlık açısından birçok faydası olan bileşenler içermektedir.

Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi doymamış yağlar dışında doymuş yağları yüksek miktarda içerir, ancak bunlar zararsızdır. Bu yağlar, orta derecede yağ asitleri, trigliseritler içerir. Bu yağ asitleri vücut tarafından farklı şekilde emilir. Bu yağların epilepsi ve alzheimer gibi beyin bozuklukları üzerinde tedavi edici etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Hindistan cevizi sağlığa faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Lif Deposu: Hindistan cevizi diyet lifini yüksek düzeyde içermektedir ve bu oran ortalama %61 dir. Bu özelliği sayesinde glikoz salgılanmasını yavaşlatır ve enerjiye dönüştürerek hücrelere aktarır, bu durum da diyabet gelişim riskini azaltır ve enzim sistemi üzerinde stres gidermeye yardımcı olur.

Diyabeti Dengeler: Hindistan cevizi kanda insülin salgılamasını ve glikoz düzeyini azaltır. Bu durum diyabetin kontrol altında tutulmasını sağlar. Bunun dışında kanda şeker seviyesini düşüren ve arttıran gelisemik seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizinin kolay sindirilmesi sindirim sistemi ve bağırsak sorunları için de faydalıdır. İçerdiği lifler yardımıyla emilimin daha sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olur. Ayrıca kusma ve bulantı sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Yaşlanmayı Yavaşlatır: Hindistan cevizi kinetin ve trans-zeatin açısından oldukça zengindir, bu maddelerin anti kanserojen özellikleri dışında yaşlanmayı yavaşlattığı düşünülmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Hindistan cevizi tüketimi bağışıklık sistemi açısından çok önemlidir. Bunun en önemli sebebi hindistan cevizinin antiviral, antifungal, anti bakteriyel ve anti parazitik özelliklerinin olmasıdır. Hindistan cevizi yağı tüketimi boğaz enfeksiyonları, bronşit, idrar yolu enfeksiyonu, tenya ve benzeri kötü ve en hassas hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında bakteri ve virüslere karşı vücudun direncini arttırır.

Karın Yağlarını Eritir: Hindistan cevizi karın boşluğundaki fazla yağların eritilmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Bunun dışında karındaki yağların neden olduğu hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Genel Sağlığa Katkıda Bulunur: Bu konuyla ilgili olarak birçok bilimsel çalışma sonucu düzenli olarak hindistan cevizi tüketiminin genel sağlık açısından birçok faydası olduğunu ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Enerji Sağlar: Hindistan cevizi yağı yakarak enerjinin artmasını sağlar. Hindistan cevizinin açlık hissini bastırıcı özelliğinin dışında, vücuda doğrudan iştah azaltıcı maddeler salgılar. Sürekli hindistan cevizi ürünleri tüketen kişiler, hipoglisemi etkisi ile birkaç saat yemeden dirençli kalmayı başarır. Aynı zamanda sağlıklı tiroid fonksiyonunu teşvik eder ve kronik yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Epilepsi Hastalığına İyi Gelir: Ketonejik diyet özellikle çocuklarda epilepsi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.  Hindistan cevizinin en önemli özelliğinden bir tanesi de bu maddeyi içerdiği için epilepsi hastalarına iyi gelmesidir. Özellikle çocuklarda epilepsi nöbetlerinin şiddetini ve oranını azaltabilir.

Hindistan Cevizi Kanserle Mücadele Eder: Modern tıp tarafından yapılan birçok laboratuvar araştırması hindistan cevizi tüketiminin kansere yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Hindistan Cevizi Besleyicidir: Hindistan cevizinin içerdiği su, süt ürünlerinin içerdiği yağlar kadar faydalı olduğu düşünülür. Hindistan cevizi suyu özellikle kan sağlığı için çok faydalıdır. Anne sütü ile eşdeğer laurik asit içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunu Önler: Hindistan cevizinin doğal diüretik özelliği idrar yolu enfeksiyonlarıını önler. Bu özelliği ayrıca idrar akışının hızlanmasını sağlayarak enfeksiyonun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Kolesterol Seviyesini Dengeler: Hindistan cevizi vücutta kolesterol düzeylerini geliştirmeye yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Hindistan cevizinin içerdiği doymuş yağlar, vücutta iyi  huylu kolesterol seviyesinin yükselmesini engeller. Bu durum teorik olarak kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Hindistan Cevizi Gebelik Döneminde Son Derece Yararlı: Hindistan cevizi suyu sterildir ve hamile bayanlar için çok faydalıdır. Hindistan cevizinin bu özelliği anne ve bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir ve başta enfeksiyon olmak üzere diğer hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Savunma sisteminin hastalıklara karşı direncini arttırır. Aynı zamanda genel fetüsün sağlığını iyileştirmek için amniyotik sıvı seviyelerini artırır.

Hindistan Cevizi Bakterilerle Savaşır: Hindistan cevizi bakteri, virüs ve mantarları öldürmek için yardımcı olur ve bu tür hastalıklara neden olan mikropları kırmak için ihtiyaç duyulan asitleri bol miktarda içerir.

Ağız Hijyeni İçin Hindistan Cevizi: Hindistan cevizi suyu; ağız bakterilerini öldürmek, kötü nefes sorunlarını azaltmak ve genel diş sağlığını geliştirmek gibi birçok sağlığa zararlı unsurları ortadan kaldırır.

Hindistan Cevizi Kemik Sağlığını Korur: Düzenli olarak hindistan cevizi tüketimi, sağlıklı kemikler ve dişlerin gelişimini destekler. Kalsiyum ve manganezi bol miktarda içerdiği için kemik gelişimine yardımcı olur. Ayrıca osteoporoz, ince ve kırılgan kemik yapılarının oluşmasına engel olabilir.

Hindistan Cevizinin Saç ve Cilt Sağlığına Faydaları: Hindistan cevizi saç ve cilt sağlığı açısından da çok faydalıdır. Bu yüzden çok yaygın olarak kozmetik ürünlerinde ve saç bakım malzemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hindistan cevizi özellikle kuru ciltler için çok faydalıdır. Kuruluktan meydana gelen pul pul dökülmelerin önüne geçebilir. Cilt sağlığını destekler ve cildin hastalıklara yakalanmasına engel olabilir. Bunun dışında ellerdeki kuruluk için de hindistan cevizi etkili bir tedavi sunabilir.

Son zamanlarda yapılan labaratuvar çalışmaları hindistan cevizinin cilt kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü ortaya koymuştur. Antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikallerin cilde verdiği zararları ortadan kaldırarak sorunun kansere dönmesine izin vermez.

Hindistan cevizi kan dolaşımını teşvik ettiği için bu durum aynı zamanda direkt olarak cilt sağlığına etki eder. Kan dolaşımının hızlanması cildin içeriden daha hızlı temizlenmesini sağlayabilir. Bunun dışında cildin temizlenmesini ve genç kalmasını sağlayabilir.

Hindistan cevizinin cilt sağlığı kadar saç sağlığına da inanılmaz katkıları vardır. Saçların dökülmesine neden olan unsurların ortadan kalkmasını sağlar. Kafa derisine uygulandığında  kepek sorununu çözer. Saçların sağlıklı ve parlak kalmasını sağlar. Olumsuz hava şartlarından kaynaklanan yıpranmaları giderebilir.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağının en az hindistan cevizi kadar sağlık açısından faydaları vardır. Hindistan cevizi yağı insanlar için sadece bir tüketim maddesi değil aynı zamanda sağlık açısından da inanılmaz bir nimettir. Organik hindistan yağı doymamış yağların neredeyse %92’sini içerir. Şimdi hindistan cevizi yağının faydalarına bakalım:

 • Organik hindistan cevizi yağı doymuş yağların % 92’sini içerir. Doymuş yağlar da yüksek sıcaklıklarda şekil ve özelliklerini korumakla bilinirler. Fakat bu yağlar vücutta birikmezler tam tersi kan basıncının sağlıklı seviyede seyretmesi için çok faydalıdırlar.
 • Hindistan cevizi yağı insanların vücutlarındaki yağ birikintilerini azaltmaya yardımcı olur.
 • Organik hindistan cevizi yağı, insan vücudunda yağ birikimini azaltır.
 • Hindistan cevizi yağının antibakteriyel özelliği vardır ve ağız hijyeni için faydalıdır. Yenilebilirdir ve bilindiği kadar herhangi bir yan etkisi yoktur.
 • Lorik asit bakımından zengin olan hindistan cevizi yağı mantar hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Hindistan cevizi yağı aynı zamanda enfeksiyon hastalıklarına karşı etkilidir. Enfeksiyon hastalıklarının tedavi edilmesinde yaygın olarak kullanılır.
 • Hindistan cevizi yağı mide ve bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Bunun yanında vücutta paratiz büyümesi ve üremesine karşı etkilidir. Kolaylıkla parazitlerin öldürülerek bünyeden atılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun metabolik hızını arttırır ve sindirim sistemi sağlığı için inanılmaz faydalıdır. Midede toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.
 • Kemiklerin sağlamlaşmasını sağlar ve esnekliğini korur. Kemik sağlığı açısından hindistan cevizi yağı çok faydalıdır. Bunun dışında kas sağlığının korunmasına ciddi katkıda bulunur.
 • Yukarıda belirtildiği gibi, organik hindistan cevizi yağı toksinleri temizleyerek sindirimi kolaylaştırır. Toksinler, vücutta serbest radikallerin artmasının bir sonucudur. Organik hindistan cevizi yağının içerdiği asitler serbest radikallerden bünyeyi temizler. Bu nedenle, şişkinlik gibi mide sorunları için doğal tedavi sağlar.
 • Hindistan cevizi yağı kalp dostu yağ moleküllerini içeriyor. Bunlar yağların vücutta oluşumunu ve dolaşımını kontrol ederler. Doymuş yağlar, molekülleri kolayca filtreler ve tekrar dolaşım sağlayarak karaciğer tarafından emilimini kolaylaştırır. Bu nedenle, doğrudan kolesterol oluşumunu azaltır. Bu durum ise kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.