Havuç Dilimi Baklava Nasıl Yapılır?

Baklava çeşitleri arasında yapılabilecek çok fazla tarif olsa da bu tariflerin bazıları kolay bazıları da sizleri zorlayacak türden tariflerdir. Havuç dilimi baklava da hem malzemesi hem de yapılma şekli bakımından sizi çok zorlamayacak olan bir tatlıdır. Herkesin kolayca yapabileceği bu tarif sayesinde misafirlerinizi ağırlamak da daha kolay bir hale gelecektir. Havuç dilimi tarifinde kesim şekli oldukça önemlidir. Baklavayı fırına sürmeden önce mutlaka tatlınızı olması gereken şekilde kesmeniz ve o şekilde fırına sürmeniz gerekiyor.

Havuç Dilimi Baklava- Havuç Dilimi Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Havuç Dilimi Baklava- Havuç Dilimi Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Havuç Dilimi Baklava Malzemeleri ve Tarifi

Havuç dilimi baklavayı yapabilmek için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Hızlı şekilde yapabileceğiniz bu tatlı için hazır baklavalık yufka kullanabilirsiniz. Ancak yufkaları kendiniz de açabilirsiniz. Kendiniz açarsanız yufkaların ince olmasına özen gösterin. 40 hazır baklavalık yufka, 200 gram tereyağı, 2 su bardağı iri kırılmış Antep fıstığı ve 3 yemek kaşığı kadar da toz şeker. Şerbeti içi ise gerekli olan malzemeler; 3 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı kadar su ve 3 damla da limon suyu kullanmanız yeterli olacaktır. Şerbeti ocakta kaynatırken kaynamaya yakın bir zamanda limon suyunu içerisine damlatabilirsiniz.

Havuç dilimi baklavayı yapacağınız zaman hazırlamış olduğunuz yufkalardan kullanacağınız tepsinin boyutlarında kesin. Yağlanmış olan fırın tepsisine 20 tane yufkayı arasına tereyağı gezdirerek üst üste serin. Daha sonra 20 yufka üzerine Antep fıstığı ve toz şekeri ekleyin. Üzerine kalan 20 yufka daha ilave edin ve üçgen şeklinde kesin. Daha önce eritmiş olduğunuz tereyağını üzerinde gezdirin ve 180 derecelik fırında pembeleşmesini bekleyin. Fırını kapattıktan sonra biraz soğumasını bekleyin. Şerbeti hazırladıktan sonra ocaktan alın ve ılık şerbeti soğuyan tatlının üzerinde gezdirin. Şerbet çekildikten sonra servisi yapabilirsiniz.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.