GLİKOZ ŞURUBUNUN ZARARLARI?

Glikoz şurubu yani mısır şurubu, mısır nişastasından elde edilen bir şeker şurubudur. Diğer şeker türlerine göre daha tatlı ve maliyeti az olması nedeniyle çok tercih edilmektedir.Yediğimiz yiyecek ve içeceklerde kullanıldığında tadını hissetmemiz pek mümkün değildir. Çünkü glikoz şurubun tadı normal şekere çok benzemektedir.
Glikoz şurubu vücuda girdiğinden ilk olarak vücudun şeker dengesi bozulmaktadır. Hormonal sistemleri bozar ve uzun sürede kansere neden olabilir. Glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslediği uzun yıllar süren araştırmalarda görülmüştür. Glikoz şurubu böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik biçimde ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Vücuttaki hormonal dengeleri bozarak testesteron ve östrojen hormonlarının salgılanmasını arttırabildiği ortaya çıkmıştır. Şunu da bilelim ki glikoz şurubu Alzheimer hastalığı riskini de arttırmaktadır.

Glikoz şurubunun ne kadar zararlı olduğunu belirtmek için Amerikalı doktor Mark Hyman bir kaç madde saymıştır bunlar;
-Aşırı fruktozlu glikoz şurupları şeker hastalığına ve kilo almaya neden olur.
-Glikoz şuruplarının vücutta dolaşımı normal şekerler gibi değildir. Çocuk Hastanesi Oakland Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada glikoz şurubu bağırsaklarda emilirken daha fazla enerjiye ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Bu fazla kullanılan enerji bağırsak bütünlüğünün sağlanması için gerekli olan enerjiden sağlanmaktadır. Bu durumda kolit gibi rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.
-Glikoz şurubunun ne kadar toksin olduğu çok fazla bilinmiyor olsa da kesin olarak şeker moleküllerinden oluşan saf bir madde olmadığı bilinmektedir.
-Glikoz şurubunun vücutta salgılanan leptin denilen ve yağ yakılmasını yardımcı olan hormonun salgılanmasını engellediği medyana çıkmıştır. Bu etki zamanla kalıplaşır ve hormon sensörleri körleşir. Durmadan insülin salgılayan vücut kendisini sürekli aç hisseder. Çünkü insülinle birlikte alınan gıdalar sürekli depolanır. Kanda şeker kalmayınca da vücut yine kendini aç hissedir.
-Markette aldığımız ürünlerin üzerinde yüksek fruktozlu şeker, glikoz şurubu, mısır şurubu yazdığını görürseniz ürünün içinde ki diğer faydalı maddeler glikoz şurubunun zararlarını yok etmeye yetmez.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.