%100 Tereyağlı Kaymaklı & Tane Fıstıklı Gelin Bohçası Nasıl Yapılır?

Fıstıklı gelin bohçası hamuru için gerekli malzemeler; 1 kg un, 3 yumurta, yarım çay kaşığı tuz, 2 su bardağı su, 500 gram nişasta, 400 gram tereyağıdır. İçi için gerekli malzemeler; 500 gram kaymak, 1 su bardağı tane Antep fıstığıdır. Şerbeti için gerekli malzemeler ise; 3 su bardağı su, 3 su bardağı şeker, çeyrek limon suyudur. Üstüne dökmek için de 200 gram eritilmiş tereyağı gerekmektedir.

Fıstıklı Gelin Bohçası- Tereyağlı Tane Fıstıklı Gelin Bohçası, Usba Baklava İstanbul

Fıstıklı Gelin Bohçası- Tereyağlı Tane Fıstıklı Gelin Bohçası, Usba Baklava İstanbul

Fıstıklı Gelin Bohçası Tarifi ve Malzemeleri

Yapılışı; Geniş bir kaba un eklenir. Üzerine yumurtalar kırılır, tuz ve su eklenir. Serte yakın bir hamur elde edene kadar yoğurulur. Elde edilen hamur üzerine bir bez örtülerek 20 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Dinlenen hamur on iki eşit bezeye ayrılır. Üzerine nişasta serpilen tezgâhın üzerine koyularak oklava ile çok ince bir yufka haline getirilir. Açılan on iki yufka dörde kesilir. Her bir parça hafifçe büzüştürülür. Üzerine tane fıstık ve 1 tatlı kaşığı kaymak koyularak uç kısımları üst üste gelecek şekilde kapatılır. Bir nevi bohça şekline gelen bohça ters çevrilerek, yağlanmış pişirme tepsisine kapatılmış kısımları üstte kalacak şekilde yerleştirilir. Tüm tepsi dolana kadar diğer hamurlara da aynı işlemler uygulanır. Pişirme tepsisi dolduktan sonra kalan eritilmiş tereyağı tatlının üzerinde gezdirilir. Böylece %100 tereyağlı kaymaklı ve tane fıstıklı gelin bohçası piştikten sonra parlak bir görünüme sahip olur. Önceden ısıtılmış 180 derece fırına koyulan tatlı, altı ve üstü kızarana dek pişirilir.

Şerbetinin yapılışı; su ve şeker bir tencerede karıştırılır. Kaynamaya başlayacağı sırada çeyrek limon suyu eklenir. Kaynadıktan sonra altı kapatılır. Fırından çıkarılan tatlı ilk sıcağını attığında üzerine dökülerek çekene kadar beklenir. Şerbetini çeken tatlı servise hazırdır.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.