Tereyağlı Kaymaklı Fıstıklı Kuşgözü Nasıl Yapılır?

Tereyağlı Kuşgözü tatlısı göze hitap ettiği kadar midelere de hitap eden şerbetli bir tatlıdır. Genel olarak tatlıların şerbetlerini çekmesi için on iki saat kadar beklemek iyi olur. Bu nedenle bayramda ikram edilecek tatlıların şerbetini bir gün öncesinden dökebilirsiniz.

Kuşgözü Tatlısı- Tereyağlı Kaymaklı Fıstıklı Kuşgözü

Kuşgözü Tatlısı- Tereyağlı Kaymaklı Fıstıklı Kuşgözü, Usba Baklava İstanbul

%100 Tereyağlı Kaymaklı Fıstıklı Kuşgözü Tatlısı Tarifi

Hamuru için gereken malzemeler; 1 çay bardağı su, 1 çay bardağı yoğurt, 1 çay bardağı eritilmiş tereyağı, 2 adet yumurta, 1 çay kaşığı tuz, yarım çay kaşığı kabartma tozu ve 4 su bardağı undur. Üzeri için; 150 gram tereyağı, 500 gram kaymak, çekilmiş Antep fıstığı gereklidir. Şerbeti için; 4.5 su bardağı su, 4 su bardağı şeker, 1 dilim limon gereklidir.

Yapılışı;  Hamur için gereken malzemelerle yumuşak bir hamur yoğurulur. Hazırlanan hamur on sekiz eşit parçaya ayrılarak yuvarlanır. Ve yarım saat kadar oda sıcaklığında dinlendirilmeye bırakılır.  Dinlenen bezelerden biri nişasta serpilerek açılır. İncecik açılan yufka dört eşit parçaya bölünür. Her bir parça geniş kısmından başlanarak ince bir oklavaya sarılır. Uç kısmından biraz bırakılır. Sarılan kısım iki tarafından yavaşça ortaya doğru büzüştürülür. Sarılmayan kısım ortada kalacak şekilde iki uç birleştirilir. Tabanı yağlanmış pişirme tepsisine yerleştirilir ve ortasına kaymak ve Antep fıstığı koyulur. Diğer parçalara da aynı işlem uygulanır. Her bezeden dört adet tatlı çıkmaktadır. Pişirme tepsisi dolduktan sonra üzerine erimiş tereyağı gezdirilir. Bu sayede tatlı parlak bir görünüme sahip olur. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında altı ve üstü kızarana kadar pişirilir. Bu sırada tatlının şerbeti hazırlanabilir. Pişen tatlılar fırından çıkarılarak ilk sıcaklığını atması beklenir. Sonrasında üzerine ılık şerbeti dökülür. Şerbetini çeken %100 tereyağlı kaymaklı ve fıstıklı kuşgözü tatlısı servise hazırdır.

Benzer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.