Fıstıklı Kuru Baklava Nasıl Yapılır?

Türk tatlısı olduğu tescil edilmiş olan baklava tatlısının birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu tatlı türünü olması gereken standartlarda yapmak sanıldığı kadar kolay olmasa da malzemeleri uygun ölçülerde kullanıldığında gerçek bir kuru baklava yapmak sizi çok zorlamayacaktır. Ancak kuru baklava yaparken ölçülerin tam olmasına ve fırın derecesinin olması gereken sıcaklıkta olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Herkesin tarifi tam olarak tutturamaması bu tatlı türünün ev hanımlarının da korkulu rüyası haline gelmesine neden olmuştur. Malzeme listenizde bulunması gereken her parçayı özenle seçmeniz sizin kusursuz bir tatlı ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Kuru Baklava- Fıstıklı Kuru Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Kuru Baklava- Fıstıklı Kuru Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Fıstıklı Kuru Baklava Malzemeleri ve Tarifi

Kuru baklava yapabilmek için ilk önce kişi sayısını belirlemeniz gerekiyor. Genelde kalabalık misafir karşılamak için tercih edilen kuru baklavada 10 kişilik tarifleri kullanarak tatlıyı yapmaya başlayabilirsiniz. Baklavanın içerisinde bulunması gereken malzemeler; 500 gr un, 2 yumurta, ½ yemek kaşığı limon suyu, ½ yemek kaşığı tuz, 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ, 100-125 gr kadar ılık su, 250 gr çekilmiş fıstık, badem veya ceviz, ¾ su bardağı kadar pudra şekeri, yarım su bardağından biraz daha az su, 250 gr nişasta ve 400 gr kadar tereyağı 10 kişilik baklavanız için yeterli olan malzemelerdir. Bu malzemeleri kişi sayısına göre azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Elediğiniz unu bir kabın ortasını açacak şekilde koyun. Ortasına tuz, sıvı yağ, yumurtalar, su, limon suyu eklenir ve karıştırılmaya başlanır. Hamur kıvama geldikten sonra biraz bekletilir. Daha sonra 50 ya da 60 cm olacak şekilde silindir şeklinde hazırlanan hamur üzerine nişasta serpilir ve üst kısımdan bastırılır. Biraz bekledikten sonra açılmaya hazır hale gelir. Sonrasında mikserde çekilen ceviz, Antep fıstığı ya da badem pudra şekeri ve su ile karışım haline getirilir. Yufkanın orta kısmına yerleştirilir. Daha sonra da 800 gr şeker ve 300 gr su ile şerbet hazırlanır ve soğumaya bırakılır. Yufkalar ve baklava içi tepsiye muntazam şekilde yerleştirildikten sonra 400 gr tereyağı eritilerek üzerine gezdirilir. Hazırlanmış olan tepsi 180 derecelik fırında 30 ya da 40 dakika pişirilir. Şerbeti sıcakken baklavanın üzerine dökülür ve şerbeti çektikten sonra servis edilmeye hazır hale gelir.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.