Fıstıklı Kadayıf Nasıl Yapılır?

Kadayıf tatlıları, şerbetli olmasına rağmen diğer tatlılara göre daha hafif olmasından dolayı çok tercih edilmekte ve sevilmektedir. Aynı zamanda hamurunun tel tel olması da ayrı bir lezzet sağlar. Kadayıftan birçok tatlı yapılmıştır ve hizmete sunulmaktadır. Fıstıklı kadayıftan künefeye birçok tatlı içerisinde kadayıf yer alır ve bu kadayıf farklı malzemeler ile uyum sağlayarak eşsiz tatlılar ortaya çıkartılır.

Fıstıkla kadayıfın buluştuğu Fıstıklı Kadayıf tatlısı, son derece hafif ve lezzetlidir. Aynı zamanda yapımı da oldukça kolaydır.

 Fıstıklı Kadayıf- Fıstıklı Kadayıf Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Fıstıklı Kadayıf- Fıstıklı Kadayıf Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul

Fıstıklı Kadayıf Tarifi

600 gram tel kadayıf ve 400 gr. fıstık ile hazırlanır. Öncelikle tepsi yağlanır ve tel tel ayrılan kadayıflar tepsiye yerleştirilerek iyice bastırılır. Sonrasında üzerine fıstıklar serpiştirilir. Antep fıstıklarını iyi bir şekilde dağılmasını sağlayın. Bunun üzerine tekrardan tel kadayıfları yerleştirin ve yine elinizle ya da bir malzeme ile tepsiye iyice bastırın. Sonrasında önceden ısıtılmış olan fırına tepsiyi sürebilirsiniz.

Fırının sıcaklığı 180 derece olmalıdır ve kadayıf içerisinde 45-50 dakikaya kadar pişecektir. Piştikten sonra fırından çıkarak üzerine önceden hazırlanan ılık şerbeti dökün. Bir süre sonra kadayıf şerbeti çekecektir ve tel tel kolaylıkla yenilebilecektir. Şerbeti emince yumuşak bir kıvam alır ve yenirken ağızda dağılır.

Antep mutfağının vazgeçilmezi olan tatlıları arasında yer alır. Çok tercih edilir ve çok beğenilir. Özellikle hafif olması ve fıstıklı olması lezzetini katlayan etmenler arasındadır. Aynı şekilde yumuşak ve tel tel olması da lezzetli olmasını sağlıyor. Mutlaka denemeli ve lezzetini görmelisiniz.

Şerbeti için şeker ve suyun yanı sıra birkaç damla limon suyu da tercih edilmelidir. Bu da şerbetin kıvamının daha iyi olmasını sağlayacaktır.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.