Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındık ülkemiz genelinde ağırlıklı olarak Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Hem lezzetli bir atıştırmalık olmasıyla beraber oldukça yararlı besin değerleri içerir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok yararlı maddeyi bünyesinde barındıran fındık yüksek oranda Omega 3 Yağ Asidi ve E Vitamini içermektedir. Günde bir avuç fındık tüketimi vücudunuza oldukça yararlıdır. Aynı zamanda fındık yağı özellikle böbrek rahatsızlıklarına, taş ve kum dökülmesi için bire bir iyi gelmektedir.

FINDIK FAYDALARI NELERDİR?

Ülkemiz genelinde Karadeniz Bölgesinin önemli geçim kaynaklarından olan fındık yetiştiriciliği sayesinde tonlarca fındık ihraç edilmektedir. Bu sağlıklı yemişin faydaları saymak bitememekte ve oldukça lezzetli bir ara öğünü seçeneği olmaktadır. Fındığın faydaları arasında;

• Kalp sağlığı için bire bir. İçerisinde bulunan lifler ve tekli doymamış yağlar sayesinde kötü kolesterolün önüne geçer ve kalp sağlığını güvence altına alır.

• Şeker hastalığına yakalanma riskini düşürür. Magnezyum içeriği oldukça yüksektir. Yapılan bir araştırmada fındık tüketen kişilerin diyabete yakalanma oranının daha düşük olduğu belirtilmiştir.

• Fındık iyi bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda E vitamini ve magnezyum, potasyum, manganez gibi mineraller açısından zengindir. Doymamış yağ asitleri ve protein kaynağıdır.

• Metabolizmayı harekete geçirdiği ve hızlandırdığı için kilo vermeyi kolaylaştırır. Uzun süre tokluk hissi sağlar. Bu sayede daha az yemek yemeye yardımcı olur.

• Beyin açısından oldukça faydalıdır. İçeriğindeki E vitamini, manganez, folat ve çeşitli yağ asitleri sayesinde beyne oldukça faydalıdır. Alzheimer, unutkanlık, bunama, parkinson gibi çeşitli rahatsızlıkların önüne geçer.

• İçerdiği potasyum sayesinde sinir sistemini korunmasını sağlar aynı zamanda depresyona iyi gelir.

• Hamilelik döneminde tüketilmesi gereken önemli bir besindir. İçeriğindeki folat sayesinde gebelik sırasında beyin ve omurilik için yarar sağlar. Ayrıca yaşlılıkta beyni korur.

• Kansere yakalanma riskini oldukça azaltır. E vitamini ve antioksidan özellikleri sayesinde göğüs, akciğer, prostat ve kolon kanseri gibi kanser türlerine karşı bariyer olur.

• Sindirim sistemini rahatlatır ve düzenler. Bağırsakları yumuşatarak kolay dışkılamayı sağlar. Hazımsızlığı önler. Bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak tembelliğine iyi gelir.

• Kemik ve eklemlere oldukça faydalıdır. Düzenli tüketildiği takdirde eklem ağrılarını, romatizmayı azaltır. Artrit gibi kemik hastalıklarına iyi gelir.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.