DÜNYADA BAKLAVA

Baklava kelimesi Türkçe kökenlidir ve eski Türkçe’de baklağu ya da baklağı olarak geçmektedir. Moğolca’dan gelen bağlamak anlamına gelen bayla sözcüğü Türkçe ek alarak zaman içerisinde değişmiş ve Baklava halini almıştır. Orta Asya kökenli bir türüdür, zaman içerisinde Osmanlı saray mutfağında çeşitlendirilmiş ve şimdiki halini almıştır.

Osmanlı’da bayramlarda, düğünlerde ve özel kutlamalarda en çok tercih edilen tatlı türü baklavadır. Bir tür zenginlik simgesi olan baklava sadece kutlamalarda değil çeşitli devlet törelerinde de karşımıza çıkar.

Osmanlı’larda 17. yüzyıl sonlarında her Ramazan ayının 15. gününde padişah tarafından Yeniçerilere tepsilerle baklava ikram edilirdi ve yapılan bu törene Baklava Alayı deniyordu. 18. yüzyılın başlarında ortaya çıkmış olan bu gelenek, padişah tarafından askerlerini hoş tutmak amacıyla yapılırdı. Her on askere bir sini olarak hazırlanarak, saray mutfağı önüne dizilerek servis edilirdi. Yeniçeri başı olan Silahtar Ağa’nın ilk siniyi almasından sonra bütün siniler Yeniçerilere verilirdi. Amirleri önde, sinileri taşıyan askerler arkada olarak kışlalarına giderlerdi.

Baklava denilince ilk akla gelen hiç şüphesiz Şanlıurfa’dır. Yaş ve kuru çeşitleriyle ünlü olan Şanlıurfa’nın fıstığıyla yapılmış baklavaları en ünlü olan çeşididir. Yöresel olarak içerisine konanlar farklıdır. Güney Doğu Anadolu’da fıstığı, Karadeniz’de yapılan baklavalarda fındık, İç Anadolu’da ise çoğunlukla ceviz kullanılır. Ege’de yapılan baklavalar bademli hazırlanır, Trakya’da ise daha çok susam kullanılmaktadır. En çok rağbet göreni antep fıstıklı olan olsa da ekonomik nedenlerden ötürü cevizli olanlarına sıklıkla rastlanır.

Yurt dışında özellikle Avrupa’da yerleşik olan Türkler tarafından işletilen fabrikalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’deki üreticiler de yurt dışına baklava ihracatı yapmaktadırlar. Baklavanın belki de en çok sevildiği yerlerden biri Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Teksas eyaletidir. 19. yüzyılda buraya göç eden Çek’ler tarafından getirilmiştir.

Sadece Türkiye’de değil Arap Yarımadası, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Hindistan, Afganistan ve Ermenistan’da da tercih edilen tatlılar arasındadır.

 

 

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.