Damaklarda Eriyen Lezzet: Kaymağın Faydaları

Süt Kaymağı ya da daha yaygın adıyla Kaymak, sütte bulunan yağın belirli işlemler aracılığıyla yoğunlaştırılmasından elde edilen üründür. Oldukça lezzetli bir süt ürünü olmasının yanı sıra insan vücuduna pek çok faydada sağlamaktadır. Kaymağın yapımı esnasında kullanılacak olan süt, kaymağın tadını belirleyen önemli bir unsur olduğu için her kaymağın tadı kedine özgü olmaktadır. Ülkemiz genelinde iki çeşit kaymak üretimi mevcuttur. Bunlardan biri inek sütü kullanılarak yapılan normal kaymakken bir diğeri manda sütü kullanılarak yapılan Afyon Kaymağıdır.

Kaymağın Faydaları

Cilt sorunları yaşayan bir bireyseniz kaymak tüketimi bu noktada imdadınıza yetişiyor. Bildiğiniz bütün cilt bakım yöntemlerini unutup belirli aralılarla kaymak tüketimine geçmek size büyük bir fayda sağlayacak. Peki, kaymağın diğer faydaları nelerdir? Hep birlikte bunlara bakalım.

Şişkinlik Giderici: Vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan şişlikler mücadelenin yolu kaymaktan geçiyor. Özellikle baş ile başlayıp vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen şişlikleri geçirmek için, şişkinliği oluştuğu yere kalın bir tabaka halinde kaymağı krem gibi sürün. 1 saat kadar bekledikten sonra ılık su yardımıyla nazik hareketlerle şiş olan bölgeye masaj yaparak kaymağı arıtın.

Güç Verir: Kaymak içerisinde barındırdığı süt ve yağ sayesinde enerji bakımından oldukça zengindir. Bu zenginliği bir adım daha ileriye taşımak için kaymağın içerisine bal veya hurma ekleyebilirsiniz. Bu sayede yoğun tempolu geçen yaşantınızda gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi sağlamış olursunuz.

Diş Çıkaran Çocuklara İyi Gelir: Kaymakta tıpkı yoğurt gibi içerisinde barındırdığı yararlı bakteriler sayesinde, zararlı bakterilere karşı direnç oluşturmaktadır. Yoğurt ve süt ürünlerinin tüketimi diş çıkarma dönemindeki çocuklar için oldukça önemlidir. Bu takviyeyi kaymakla sağlamanız için bir miktar kaymağı çocuğunuz dişlerinize sürerek sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun daha erken diş çıkardığını da göreceksiniz.

Midenizi Düzeltir: Mide sorunu yaşayan bireyler için bire bir çözüm olan kaymağı bir miktar bal karıştırarak tüketmeniz durumunda midenizin eski sağlığına kavuştuğunu göreceksiniz. Diğer bir önerimiz ise kaymağı bir miktar çam balı veya kekikle karıştırıp tüketmenizdir. Bu sayede mide ülseri veya gastrit gibi mide rahatsızlıklarına yakalanma oranınızı da düşürmüş olursunuz. Bu işlemleri aç karına yapmanız çok daha etkili olacaktır.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.