Cevizli, Fındıklı Çimdik Tatlısı Nasıl Yapılır?

Baklava çeşitlerinden biri olan çimdik son derece popüler olan bir tatlı türüdür. Tatlıya düşkünlüğü ile bilinen Türk insanının damak zevkine uygun olan bu tatlıyı yapabilmek için malzemelerin bir araya getirilmesi oldukça önemlidir. Hamuru, şerbeti, içi ve üzeri için ayrı ayrı malzeme hazırlamanız gerekiyor. Hamurunu ince açabilmek için nişasta kullanımı oldukça önemlidir.

Çimdik Baklava- Cevizli Fındıklı Çimdik Tatlısı Usba Baklava

Çimdik Baklava- Cevizli Fındıklı Çimdik Tatlısı Usba Baklava

Çimdik Baklava Malzemeleri ve Tarifi

Çimdik baklavanın hamuru için lazım olacak malzemeler: 4 su bardağı kadar un, 2 yumurta, bir tutam tuz, aldığı kadar su. İçi için ise 250 gram fındık ya da cevize ihtiyacınız var. Şerbetini hazırlamak için de 2 su bardağı kadar şeker, su bardağı kadar su kullanmanız gerekiyor. Üzerine eklemek için de terayağı kullanmalısınız. Ancak tereyağı çok tercih etmiyorsanız tadı kırmak için biraz sıvı yağ ile karışım yapabilirsiniz. Hamurları açmak için de biraz nişastaya ihtiyacınız var.

Yapımı son derece basit olan çimdik baklavada öncelikle şerbetinizi kaynaması için ocağa koyun. Son demlerinde içerisine birkaç damla limon damlatırsanız şekerin yoğun tadını kırmasına yardımcı olacaktır. Bu da tatlıyı daha lezzetli hale getirecektir. Hamuru hazırlamak için unu bir kaba koyun. Yumurta ve tuzu ekleyin. Daha sonra da azar azar su ekleyerek hamuru kıvama getirmeye çalışın. Kıvama geldikten sonra hamurun bir saat kadar dinlendirilmesi gerekiyor. Daha sonra 8 parçaya ayıracağınız bu hamuru ince olacak şekilde açmaya başlayın. Açılan 4 tane hamuru birbirinin üzerine koyarak ikiye katlayın ve içerisine ceviz ve fındık ekleyin. İçerisine koyacağınız malzeme sizin damak tadına göre değişebiliyor. Bu hamuru 3 parmak kalınlığında olacak şekilde katlayıp kesin. Son parçada yine aynı işlemi yaparak borcama dizmeye başlayın. Üzerine eritmiş olduğunuz tereyağını sürün. Kesilen hamurların üst kısımlarını fiyonk şeklinde katlayın. Daha sonra da 180 derecede ısıtılmış olan fırına sürün. 20 ya da 25 dakika kadar pişmesini bekleyin. Ardından fırından çıkardığınız tatlının üzerine ılık şerbeti dökün ve kendini bulmasını bekleyin.

Diğer tarifler için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.