Cevizin Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına oldukça faydalı olan ceviz, küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği zengin besin değerleri ve vitaminlere sahip, mucizevi ve bir o kadar da lezzetli bir yemiş türüdür. Beyin sağlığından kalp sağlığına kadar pek çok hastalığın tedavisine yardımcı olan cevizin faydalarını sizler için araştırdık. Cevizin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Günlük hayatımızda severek ve sıklıkla tükettiğimiz ceviz, bilinçli bir şekilde tüketildiğinde insan sağlığına ciddi oranda faydası bulunmaktadır. Cevizin içerdiği zengin vitamin ve mineraller beyin sağlığı, kalp sağlığı, yüksek kolesterol, kanser gibi pek çok hastalığın tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Her gün 3-4 adet ceviz yemek vücudun gün içerisinde ihtiyacı duyduğu omega 3 yağının %85’ini karşılaması demektir.

Ceviz Nedir?

20 ila 30 metre yüksekliğinde ki ağaçlarda, Mayıs ayında çiçeklenmeye başlar. Haziran ve Temmuz aylarında yeşil ve sert kabuklu olarak yetişen ceviz Balkanlardan, Himalaya’lara kadar uzanan geniş alanlarda bulunmaktadır. Özellikle dağ ormanları ve su kenarlarında yetişmektedir. Ülkemizde ise hemen hemen her bölgede yetiştirilen ceviz, en sık Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?
* Ceviz, kalbin en büyük dostudur. Omega 3 yağ asitleri sayesinde kan basıncını azaltarak kalp sağlığını korur. Kalp ve damar hastalıklarını tedavi eder.
* İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar, tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur.

* Bağırsakları temizler, kabızlık sorununu giderir.
* Omega 3 bakımından zengin olan ceviz beyin gelişimini etkiler, hafızayı güçlendirir.
* Prostat, göğüs ve pankreas kanserini tedavi eder, akciğer hastalıklarına karşı savunma mekanizması oluşturur.

* Vücutta biriken toksinleri dışarı atar.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Diyabet oluşumunu engeller.
* Kemik ve diş yapısının güçlenmesini sağlar.

* Kolesterol seviyesini dengede tutar.
* Ruh sağlığı ve depresyona iyi gelir.
* Ceviz, vücuttaki gizli veya görülen tümörlerin gelişmesini yavaşlatarak tedavi sürecinde zaman kazandırır.
* Cildin yenilenmesini ve canlı kalmasını sağlar, saç bakımı içinde kullanılır.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.