Kaymaklı, Fındıklı, Çikolatalı Bohça Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bohça tatlısı lezzet bakımından diğer baklavalar ile yarışacak düzeyde bir tatlıdır. Gerek yapılışı gerekse malzemeleri bakımından ev hanımlarını zorlamayan bu tatlı son derece farklı bir lezzet sunuyor. Ancak bu baklava türünü yaparken mutlaka tatlının katlanma şekline büyük bir önem verin ve şerbetini hazırlarken de gerekli ölçülerin dışına çıkmayın. Kültürümüzün en güzel tatlı örneklerinden biri olan bohça baklavayı dilediğiniz malzemeler ile tatlandırabilirsiniz. Bohça baklava da katlama şekline özen gösterin. Her iki çapraz uçlarından birleştirmeniz bu tatlının en önemli özelliğidir.

Bohça Tatlısı- Kaymaklı Fındıklı Çikolatalı Bohça Tatlısı

Bohça Tatlısı- Kaymaklı Fındıklı Çikolatalı Bohça Tatlısı

Bohça Tatlısı Malzemeleri ve Yapılışı

Kullanılacak malzemeler bir paket hazır baklavalık yufka, bir kase çekilmiş fındık, bir paket margarin, yarım su bardağı kadar sıvı yağ, 3.5 su bardağı kadar şeker, 3.5 su bardağı kadar su ve 4 damla kadar limon suyu. Bohça baklavada hazır yufka kullanmak istemeyen hanımlar kendileri elde ede açabilirler. Aynı zamanda bu tatlıya farklı bir tat vermek istiyorsanız malzemelerinizin arasına kaymak ve çikolata da ekleyebilirsiniz. Dilerseniz fındığın içerisine çikolata parçacıkları ekleyebilir dilerseniz daha sonra çikolata sosu olarak üzerinde gezdirebilirsiniz.

Tatlıyı yapmaya başlamadan önce mutlaka şerbeti ocağa koyun ve onun yandan pişmesini sağlayın. Kaynamaya yaklaşınca da limon suyunu şerbete ekleyin. Böylece şekerin etkisini bir nebze de olsa kıracaktır. Daha sonra margarin ve sıvı yağı bir tencereye alıyorsunuz birlikte eritiyorsunuz. Baklavalık yufkanızın birini tezgaha serin ve her tarafını yağlayın. Bu işlemi 15 defa üst üste yapmanız gerekiyor. Daha sonra bu kat kat yufkaları 3 cm kare şeklinde olacak tarzda kesiyorsunuz. Bu karelerin ortalarına fındık ve çikolata parçacıklarını koyup karşılıklı olarak uçlarından kapatın. 180 derece ısıtılmış olan fırına koyun. Çıkardığınız tatlıları soğuk şerbet ile tatlandırın ve kendine geldiğinde ikramınızı yapabilirsiniz.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.