Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

Bir Fincanının 40 Yıl Hatırı Var: Türk Kahvesi
Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve kavrulması ile elde edilen tozun, su ve isteğe göre şekerle pişirilmesi ile elde edilir. Türk kahvesi neyden yapılır sorusunun cevabı da elbette kahve çekirdeği olur. Bilinen granül kahvelerin aksine demlenerek değil, pişirilerek hazırlanan içecek, sıcak olarak küçük fincanlarda servis edilir.
Doğru saklama koşulları sağlandığında Türk kahvesi bozulur mu diye endişelenmeye gerek kalmaz. Kavanozda veya metal kutuda kapağı kapalı olarak saklanan kahve bayatlamadan uzun süre tüketilebilir. Günün her saatinde içilebilen Türk kahvesi hikayesi ile de tarihi bir değer olduğunu ispatlar. Geçmişi Habeşistan’a dayanan kahve, 16. yüzyılda Osmanlı sarayına girer ve o tarihten bu yana Türk kültürünün vazgeçilmezi olmayı sürdürür. Günün her saatinde tüketilebilen Türk kahvesi besin değeri ile diyetlerde ara öğün olarak da yer alabilir. Farklı içerikleri, pişirme şekilleri ve tatları ile yörelere göre çeşitlenen kahveler Türk mutfağının gözdeleri arasında yer alır.

Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?
⦁ Harvard Tıp Okulu’nun araştırmalarına göre Türk kahvesi, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesi rahatsızlıklarını yüzde 45 oranında azaltır.
⦁ Tansiyonu düşürme etkisi olduğu belirtilen kahve, tür 2 şeker hastalığının oluşma riskini de azaltır.
⦁ Erkeklerde Parkinson riskinde azalma sağlayan kahvenin kakule ile pişirilmesi halinde sindirime yardımcı olduğu bilinir. “The Encyclopedia of Healing Foods” kitabında yazan bilgilere göre, kakule bağırsaklarda oluşan gazın giderilmesine destek olur.
⦁ Kahvenin içinde yer alan kafein ise uyarıcı etkisi ile uyanık kalmanızı ve enerji dolu hissetmenizi sağlar.
⦁ Yalnız içecek olarak değil, tatlıların içinde aroma halinde de kullanılabilen Türk kahvesi, kek ve tatlı kurabiyelere lezzet katar.
⦁ Cilde sürülerek bakım için de tercih edilen Türk kahvesini maske olarak kullanabilirsiniz. Seul Ulusal Üniversitesi’nin verilerine göre kahve ciltteki kızarıklık sorunlarının giderilmesinde etki gösterir.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.