Beyaz Baklava Nasıl Yapılır?

Baklava tarifleri arasında görüntüsü ile insanları en çok şaşırtan tarif beyaz baklavadır. Bu baklavanın yapılışı ve kullanılan malzemeleri biraz daha farklı denilebilir. Ancak misafir sunumlarında son derece hoş bir görünümü olduğundan genelde davetlerin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olduğu söylenebilir. Beyaz baklavayı yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirmeniz oldukça önemli. Bunların ölçüsü ve şerbetin kıvamı gibi detaylara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Beyaz Baklava- Beyaz Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul, tepsi baklava

Beyaz Baklava- Beyaz Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava İstanbul, tepsi baklava

Beyaz Baklava Tarifi

Hamuru için gerekli olan tüm malzemeler; 4 su bardağı un, bir paket kabartma tozu, bir tane yumurta, bir su bardağı sıvıyağ, bir su bardağı kadar ılık süt, bir tatlı kaşığı sirke, bir su bardağı kadar ılık su, aldığı kadar un, 3 su bardağı kadar da ceviz kullanmanız gerekiyor. Buna ek olarak 250 gram da tereyağına ihtiyacınız var. Şerbeti için de 4 su bardağı kadar şeker ve su kullanmalısınız.

Beyaz baklavayı yapabilmek için öncelikle unu elemeniz gerekiyor. Daha sonra yumurta, süt, sirke ve ılık su karıştırılır. Üzerine kabartma tozu ve un ilave edilir. Yumuşak bir hamur kıvamı elde edilene kadar yoğurulur. Hamuru 10 dakika dinlendirmeniz gerekiyor. Cevizi ufak parçalara ayırın. Şerbeti de pişmesi için ocağa alın. Hamurdan ceviz büyüklüğünde olacak şekilde parçalar ayırın. Daha sonra 5’erli gruplar halinde önce çay tabağı kadar açın daha sonra aralarına nişasta serperek üst üste koyun ve hepsini birlikte açın. Her beş bezeden sonra tepsiye mutlaka ceviz serpmeyi ihmal etmeyin. Tepsiye hazırlama işlemi yapıldıktan sonra da baklavayı dilimleyin. Tereyağını üzerinde gezdirin ve fırına sürün. Beyaz olmasını sağlamak için fırın derecesinin 120 derece olması gerekiyor. Bir süre fırının kapağı açık şekilde pişirin ve sonra kapağı kapatın ve tatlının kendini çekmesini sağlayın. Daha sonra şerbeti soğuk olarak tatlının üzerine dökün. Biraz bekledikten sonra ikram edebilirsiniz.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.