Kaymaklı Tane Fıstıklı Benan Tatlısı Nasıl Yapılır?

Baklavaların en güzel çeşitlerinden biri olan Benan tatlısı son derece iştah açan bir görselliğe sahiptir. Hemen her türlü davet, bayram ziyareti için uygun bir çeşit olan Benan yapılışı olarak da güzel bir tatlıdır. Benan tatlısında yufkaların katlanma şekli son derece önemlidir. Bu detaya gerektiği kadar önem verirseniz herhangi bir sıkıntı yaşamadan lezzetli bir tatlı çıkarma imkanı bulabilirsiniz. Şerbetini önceden hazırlamanız gereken bu tatlıda ihtiyacınız olacak olan birtakım malzemeler vardır.

 Benan Tatlısı- Kaymaklı Tane Fıstıklı Benan Tatlısı Usba Baklava İstanbul

Benan Tatlısı- Kaymaklı Tane Fıstıklı Benan Tatlısı Usba Baklava İstanbul

Benan Malzemeleri ve Yapılışı

 

Benan baklavası yapmayı düşünüyorsanız hamuru açmadan önce malzemelerinizin tam olduğundan emin olun. Eğer hamuru siz açmak için uğraşmak istemiyorsanız hazır yufkalardan faydalanabilirsiniz. Hazır yufkalar daha pratik olacaktır. Malzemeleriniz içerisinde mutlaka tereyağı bulundurmaya özen gösterin çünkü yufkaları tek tek yağlamanız gerekiyor. Tatlının için olarak kaymak ve tane fıstık kullanabilirsiniz. Fıstıklı Benan tatlısı genelde insanların daha çok tercih ettiği bir çeşittir.

Tek tek tereyağı ile yağladığınız yufkaları kare olacak şekilde kesin ve ortalarına tane fıstıkları yerleştirin. Daha sonra da üstlerini kapatın. Görünümü biraz bohçayı andırsa da tam olarak bohça şeklinde yapmamaya özen gösterin. Tatlı dilimlerinin iki ucu açıkta kalsın. Daha sonra tereyağını üzerine fırça yardımı ile sürün. Bu işlemi de yaptıktan sonra önceden ısınmış olan fırına sürün. Tatlınız pişerken bir yandan da şerbetinizi hazırlamaya başlayın. Şerbet ölçülerinizi hazırlayacağınız tatlı miktarına göre yapabilirsiniz. Genel ölçü 3 bardak şekere 3.5 su bardağı sudur. Bu malzemeleri tencereye koyduktan sonra kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başladığında tencereye bir iki damla limon suyu ekleyin ve biraz daha kaynatın. Şerbeti de serin bir yerde soğumaya bırakın. Tatlınız piştikten sonra üzerine soğuk şerbeti gezdirin. Şerbeti çektikten sonra tatlınızı ikram etmeye başlayabilirsiniz.

Benzer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.