BAKLAVANIN YAPILIŞI

Bayramlık bir tatlı düşünüldüğünde ise akla ilk baklava geliyor. Her yörenin kendine özgü, birbirinden lezzetli baklavaları var. Şanlıurfa’da fıstık, Orta Anadolu’da ceviz, Karadeniz’de fındık, Akdeniz’de, Doğu Anadolu’da kaymak, Afyonkarahisar’da leblebi baklavaya iç oluyor. Kimi beyaz, kimi nar gibi pişiriliyor. Ama baklava yapmaya çalışırken, o usta lezzetleri yakalamakta zorlanıyoruz.

Bütün hamur işlerinin en önemli sırrı doğru unu seçmektir. İkinci püf noktaysa yumurta. Kullanımdan bir saat önce dolaptan çıkardığımız yumurtanın oda sıcaklığında ısınmasını beklemeliyiz. Üçüncü sır ise tuz. Tuzsuz bir hamur kendini toparlamaz bu yüzden tatlı da yapıyor olsak içine mutlaka bir miktar tuz eklemeliyiz. Baklava için gereken son malzeme nişasta. İnce, taze bir buğday nişastası yufkalarımızı açmak için idealdir. Yufkalarımızı açarken, serin ve güneş almayan bir yerde, hava akımı olmayan bir ortamda çalışmaya özen göstermeliyiz.

Şerbet ise doğru yapılmadığında kristalleşir ve bundan dolayı tatlılar ilk anki lezzetini muhafaza etmez. Bir başka dikkat edeceğimiz nokta yağlama işi. Tereyağını erittikten sonra üç beş dakika kaynatıp boşluk bırakmadan her kata sıcak sıcak yağı sürülmeli.

Yapımı: Un elenir ortası açılır. Yumurta, tuz, su ve şeker eklenir ve kulak memesi kıvamında yoğurulur. Yumurta büyüklüğünde bezelere ayrılır ve yarım saat dinlendirilir. Mümkünse mermer bir tezgahta nişasta toz gibi serpilerek açılır. İki oklava yan yana getirilir ve yufka oklavalara sarılıp büzülür. Bir bez ya da kağıt üzerine serilip 5-6 dakika dinlendirilir. Ayrı bir yerde yıkanıp ayıklanmış incirler sıcak süt ile yarım saat ıslatılır. Yine sütle beraber bütün halde ya da doğranıp cevizle karıştırılarak tavaya konur, üzerine şeker eklenir ve sütü çekene kadar çevrilir. Yufkalar dikdörtgen dört parmaklık şeritler halinde katlanır. Tam ortasına iç konulur, en çok 6 kat olana kadar sarılır. Bıçakla kesilip iki ucu büzülür. Tepsiye dizilir. Üzerine kızdırılmış tereyağı gezdirilir. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 45 dakika pişirilir ve şerbeti eklenir.

 

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.