BAKLAVA NEDEN ŞEKERLENİR?

Geçmişten günümüze gelen geleneksel tatlımız baklava her zaman sevilerek tüketilir. Baklava bayramlar da en gözde tatlılardan birisidir. Tabi ki de değerli kadınlarımız bayramlarda mutlaka ev baklavası yaparak misafirlerine ikram ederler.

Lezzetli bir baklava yapmanın bir çok püf noktası vardır. Örneğin; kullanılan malzemenin kalitesi, -en önemlisi- el lezzetinin olması ve baklavanın odun ateşinde pişmesidir.

Baklava şerbeti konusunda size önereceğimiz püf nokta ise, baklava şerbetini kaynatırken içine atacağınız çeyrek limon, şerbetinizin şekerlenmesini önleyecektir. Şerbet kaynadıktan sonra, fırında pişirdiğiniz baklava soğuduktan sonra üzerine dökmelisiniz. Baklava sıcakken kaynamış şerbeti üzerine dökerseniz, yufkanın hamurlaşmasına neden olabilirsiniz. Soğumuş baklavaya sıcak şerbet dökülmesi ve üzerinin kapatılmaması gerekir. Bu nedenle şerbeti daha iyi emip, baklavanın gerçek kıvamını almasını sağlayacaktır. Baklavanın şerbetinin çok koyu olması, sıcak havalar da baklavanın şekerlenmesine neden olabilir.

Baklavanız şekerlendiyse, sıcak su dolu bir kabın içine baklava tepsinizi yerleştirip ısıtabilirsiniz. Ama içine su kaçmamasına özen gösterin. Ayrıca aynı ölçüde az miktar şerbet hazırlayarak kaynar olarak baklavanın üzerine döküldüğünde şekerlenen baklavanız çözülecektir.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.