Baklava Nasıl Muhafaza Edilir?

Baklava Nasıl Muhafaza Edilir?
Baklava ister hazır bir şekilde alınsın isterse de evde yapılmış olsun oldukça ağır bir tatlı olduğu için bir anda tüketilmeyebilir.
Bazı durumlarda baklava bir gün ya da bir hafta boyunca tüketilmeksizin saklanabilir. Fakat baklavanın ilk günkü tazeliğini koruması için nasıl saklanması gerektiğini de bilmek gerekir.
Baklava tatlısı çok şeker içeren bir tatlıdır ve bu yüzden de buzdolabında saklamak çok doğru bir saklama yöntemi değildir. Çünkü baklama buzdolabına konduğu zaman çok daha çabuk bir şekilde şekerlenecektir. Bu durumda baklavanın o kendine has tadını bozacak yani baklavadaki şekeri aşırı oranda yükseltecektir.
Bu yüzden baklavayı saklarken buzdolabı yerine hem kuru hem de serin olan ortamlarda saklamak tercih edilmelidir.
Baklava güneş gören ne nemli olan ortamlarda çok hızlı bir şekilde bozulan türden bir tatlıdır.
Almış olduğunuz baklava kuru baklava ise yani şerbetsiz olan baklava türünden ise kuru ve serin ortamlarda çok daha uzun bir süre boyunca ve çok daha kolay bir şekilde saklanabilir.
Şerbetli olan yani klasik baklavalar ise şekerlenme tehlikesi ile karşı karşıya olan baklavalardır. Bu yüzden de bu tür baklavaları elinizden geldiğince hızlı bir şekilde tüketmeye çalışmanız en doğrusu olacaktır.
Fakat herhangi bir sebep yüzünden hızlı bir şekilde şerbetli baklavayı tüketemiyorsanız kuru ve aynı zamanda da serin olan bir ortamda saklamanız gereklidir.
Bu şekilde saklanan şerbetli baklavalar 3 ila 5 gün boyunca rahatlıkla saklanabilir.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.