Bademin Faydaları Nelerdir?


Badem hem lezzetiyle hem de kolay bir atıştırmalık öğün olmasından ötürü birçoğumuzun severek tükettiği bir besin. Badem daha çok İran, Türkiye, Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün ve İsrail gibi ılıman Akdeniz iklimlerinin olduğu ülkelerde yetişir. Badem; tatlı ve acı olmak üzere iki çeşittir. Acı badem: Badem yağı olarak, yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketilmektedir.

E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Diğer yemiş türlerine kıyasla en faydalılarındandır.

Faydaları

Bademin sağlık açısından birçok faydası vardır. Çağımızın önemli hastalıklarının başında olan stres ve kanser çeşitlerine karşı bünyeyi koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında kabızlık, kolesterol vb. birçok soruna da iyi gelmektedir. Besinlerin emilimini hızlandırmak için tercihen aç karnına, doğrudan badem yiyebilirsiniz.

Badem Beyin Sağlığına Faydalı

Badem insan beyninin gelişimi ve sağlığı için gerekli olan birçok element ve bileşen içermektedir. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Badem üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucu içerisinde barındırdığı besin değerleri sayesinde sinir sistemini koruduğu gözlemlenmiştir. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sağlık açısından birçok fayda sağlayacaktır.

 

Badem Kolesterol Sağlığını Korur

Bademin düzenli olarak tüketilmesi, iyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengelemede oldukça yardımcıdır. Bu özelliği kolesterolün dengesiz seyri sonucu oluşabilecek hastalıkları önlemektedir. Kısacası kötü giden sağlık gidişatını düzenli badem tüketerek giderebilirsiniz.

 

Badem Kalp İçin Mükemmel Bir Besindir

Kalp sağlığı için hayatı önem taşıyan badem içerisinde ki doymamış yağların yapısında bulunan protein ve potasyum kalp sağlığı için önemlidir. İçerisinde bulundurduğu magnezyum sayesinde kalp krizini önler ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Bademin içerdiği E vitamini sayesinde etkili bir antioksidandır. Ayrıca, badem arter duvar hasarına karşı güçlü bir kalkan oluşturmak adına E vitamini ile destek olur.

 

Badem Bağışıklık Sistemi Güçlendirir

Badem, alkali açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması içinse alkali önemli bir yapı taşıdır. Bu madde bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve düzenli çalışmasına yarar. Bademin en önemli besin değeri olan E vitamini kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.