Antep Özel (Fıstıklı) Baklava Nasıl Yapılır?

Birbirinden lezzetli yemekleri bulunan Antep’in özellikler baklavaları dikkat çekiyor. Mutfak konusunda çok çeşitli lezzetleri bünyesinde barındıran Antep mutfağı her kesime hitap ediyor. Dünyanın dört bir yanından insanlar bu lezzetleri tatmak için Antep’e gidebiliyorlar. Bu kadar ünlü yemekleri ve baklavaları olan Antep mutfağının vazgeçilmesi olan fıstık, özellikle baklavalarda ilk sırada gelen en önemli malzemedir. Fıstıklı baklavalar diğerlerine göre daha lezzetlidir ve daha fazla tercih edilebilmektedir. Özellikle denenmesi tavsiye edilen baklavalardan özel baklavalardandır. Antep özel (fıstıklı) baklava, özel olarak üretilir ve servise sunulur.

Antep Özel (Fıstıklı) Baklava- Antep Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava

Antep Özel (Fıstıklı) Baklava- Antep Baklava Nasıl Yapılır? Usba Baklava

Antep Özel (Fıstıklı) Baklava Tarifi

Antep Özel (Fıstıklı) Baklava Malzemeleri için, tereyağı, fıstık, baklava hamuru veya yufkası, 3 kepçe tereyağı ve 1 kg şerbet yeterlidir. Bu malzemeler yardımıyla baklava tam kıvamında hazırlanmış olacaktır.

Yapılışı; baklava hamuru hazırlandıktan sonra kulak memesi kıvamına getirilir. Hamur 20 eşit parçaya bölünür ve ince bir şekilde açılır. İnce ince açılan yufkalar nişasta yardımıyla genişletilir. Tepsi büyüklüğüne kadar açma yapıldıktan sonra tepsinin tabanı tereyağı ile yağlanır. Sonrasında üzerine yufkalar yerleştirilir ve aralarına tereyağı sürülür. Aynı zamanda alt yufkaların yerleştirilmesi bittikten sonra üzerine fıstıklar ilave edilir. Bunun üzerine yufkalar aynı şekilde tekrardan yerleştirilmeye devam edilir. Bu yerleştirmeler bittikten sonra bıçak yardımıyla dilimleme yapılır ve üzerine tereyağı gezdirilir. Önceden ısıtılan fırında 30 dakika pişmeye bırakılır. Pişen baklava fırından çıktıktan sonra şerbetlenerek soğumaya bırakılır. Soğuyan baklava aynı zamanda şerbeti de çeker ve servise hazır hale gelir.

Tereyağı ile yapılıyor olması baklavayı daha lezzetli yapar. Bu yüzden %100 tereyağı ile üretilmektedir. Antep Özel (fıstıklı) Baklava bu baklavayı mutlaka denemelisiniz. Antep mutfağının vazgeçilmezi olan fıstık baklavanın lezzetinin ikiye katlanmasını sağlıyor.

Diğer tarif için tıklayınız.

close

E-Bültenimize Abone Olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.